Asumisvalinta

Ahtiala

15320 · Lahti · Päijät-Häme

15320 Ahtiala

Alue lyhyesti

Alueella Ahtiala (15320) asuu 3 058 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 35 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Osuus on Lahden alueista 3. suurin. Lapsiperheitä on 35 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 26 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (105,6 m² ja 71,7 m²). 75 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 25 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 291 € vuodessa, noin 2 441 € kuukaudessa. Se on 19 % suurempi kuin Lahdessa ja 11 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 331 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (40 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Lahdessa alle 1 %).

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    35 %

    Lahden 32 alueesta 3. suurin

    Lahti 17 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    17 %

    Lahden 32 alueesta 3. pienin

    Lahti 26 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    40 %

    Lahden 32 alueesta 5. suurin

    Lahti 32 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    29 291 €

    Lahden 32 alueesta 6. suurin

    Lahti 24 712 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
888 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
3 058
+5,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 291 €
+23,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 441 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
25 %
1 231 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Neliöhinta

888 €

Luku alueelta Lahti 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Ahtiala888 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,2 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
16,1 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani6/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Ahtiala 29 291 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet21/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Ahtiala 25 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat22/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Ahtiala 18 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet30/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Ahtiala 17 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet3/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Ahtiala 35 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto5/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Ahtiala 40 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys25/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Ahtiala 11 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko8/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Ahtiala 105,6 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 35 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Osuus on Lahden alueista 3. suurin.

AhtialaLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 18 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (28 %).

  • Ahtiala45 %18 %20 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset18 %
  • Lapset 0–14 v.20 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
2,5
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
43,8 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

75 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 25 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).

  • Ahtiala75 %25 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto75 %
  • Vuokra-asunto25 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (85 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (105,6 m² ja 71,7 m²).

  • Ahtiala15 %85 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot15 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot85 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 35 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 26 %.

AhtialaLahti

  • Yksinasuvat26 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet35 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet7 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
105,6 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
1 309
Kesämökit
155

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %).

  • Ahtiala18 %37 %26 %14 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto37 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Ahtiala16 %57 %26 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %57 %
  • Ylin 20 %26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 291 €
vuodessa, noin 2 441 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
53 810 €
vuodessa, noin 4 484 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 331 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (40 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Lahdessa alle 1 %).

Suurimmat toimialat

AhtialaLahti

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut40 %, Lahti 22 %
  • Koulutus19 %, Lahti 7 %
  • Rakentaminen14 %, Lahti 7 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous7 %, Lahti 0 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Lahti 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5 %, Lahti 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
331
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Ahtiala14 %79 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto7 %
  • Jalostus14 %
  • Palvelut79 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 6 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Lahdessa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniAhtialaLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).