Asumisvalinta

Saksala

15520 · Lahti · Päijät-Häme

15520 Saksala

Alue lyhyesti

Alueella Saksala (15520) asuu 2 062 ihmistä, 2 % Lahden asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 35 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %). Osuus on Lahden alueista 2. suurin. Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (61,9 m² ja 71,7 m²). 69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 964 €, 34 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 426 € vuodessa, noin 1 952 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Lahdessa ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 1 668 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (41 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (15 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    4 %

    Lahden 32 alueesta 2. pienin

    Lahti 8 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    35 %

    Lahden 32 alueesta 2. suurin

    Lahti 26 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,81

    Lahden 32 alueesta 3. suurin

    Lahti 0,42

  • Lapsiperheet

    10 %

    Lahden 32 alueesta 3. pienin

    Lahti 17 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
964 €
−14,5 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
2 062
−7,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä52,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 426 €
+29,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 952 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
31 %
1 364 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
28 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 964 €, 34 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 14 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

964 €

Postinumeroalue 15520
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 8 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Saksala964 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,8 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
14,8 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet.

  • Kaksion neliöhinta11/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Saksala 964 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani25/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Saksala 23 426 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet18/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Saksala 31 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat17/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Saksala 19 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet2/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Saksala 35 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet30/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Saksala 10 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto21/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Saksala 28 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys10/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Saksala 17 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko26/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Saksala 61,9 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 35 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %). Osuus on Lahden alueista 2. suurin.

SaksalaLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 38 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (28 %).

  • Saksala40 %38 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat4 %
  • Eläkeläiset38 %
  • Lapset 0–14 v.7 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
52,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,5
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
41,3 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 31 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).

  • Saksala69 %31 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto69 %
  • Vuokra-asunto31 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (61,9 m² ja 71,7 m²).

  • Saksala82 %17 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot82 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot17 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 10 %.

SaksalaLahti

  • Yksinasuvat63 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet10 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt42 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
61,9 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
1 463
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).

  • Saksala23 %45 %21 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon23 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto45 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 11 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Saksala19 %70 %11 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %70 %
  • Ylin 20 %11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 426 €
vuodessa, noin 1 952 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 753 €
vuodessa, noin 2 479 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
28 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 1 668 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (41 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (15 %).

Suurimmat toimialat

SaksalaLahti

  • Teollisuus41 %, Lahti 15 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa16 %, Lahti 12 %
  • Kuljetus ja varastointi12 %, Lahti 5 %
  • Rakentaminen10 %, Lahti 7 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Lahti 8 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut5 %, Lahti 22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 668
Työpaikkoja asukasta kohden
0,81
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Saksala55 %44 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus55 %
  • Palvelut44 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniSaksalaLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).