Asumisvalinta

Jalkaranta

15900 · Lahti · Päijät-Häme

15900 Jalkaranta

Alue lyhyesti

Alueella Jalkaranta (15900) asuu 1 819 ihmistä, 2 % Lahden asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 29 %.

Asunnoista 71 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 28 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (118,0 m² ja 71,7 m²). 91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 078 € on hinta-alueelta Lahti 1. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 34 933 € vuodessa, noin 2 911 € kuukaudessa. Se on 41 % suurempi kuin Lahdessa ja 33 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Lahden alueista 2. suurimmat. Työvoimasta 4 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 206 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (41 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 6 % työpaikoista (Lahdessa 1 %).

Asukasmäärä on kasvanut 11 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    63 %

    Lahden 32 alueesta suurin

    Lahti 32 %

  • Työttömyys

    4 %

    Lahden 32 alueesta pienin

    Lahti 16 %

  • 16–34-vuotiaat

    13 %

    Lahden 32 alueesta pienin

    Lahti 23 %

  • Asuntojen keskikoko

    118,0 m²

    Lahden 32 alueesta 3. suurin

    Lahti 71,7 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 078 €
Luku alueelta Lahti 1
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Lahti 1
Lahti12,94 €
Asukkaat
1 819
+10,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 933 €
+27,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 911 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
8 %
796 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
63 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 078 € on hinta-alueelta Lahti 1. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 078 €

Luku alueelta Lahti 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 102 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Lahti 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Jalkaranta2 078 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,3 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
8,1 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
595–765 €
Luku alueelta Lahti 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,9 %−3,6 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 1) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, 16–34-vuotiaat, korkea-asteen tutkinto, työttömyys, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani2/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Jalkaranta 34 933 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet26/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Jalkaranta 8 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat32/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Jalkaranta 13 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet7/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Jalkaranta 29 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet8/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Jalkaranta 26 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto1/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Jalkaranta 63 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys32/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Jalkaranta 4 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko3/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Jalkaranta 118,0 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %).

JalkarantaLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työttömiä on 2 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (7 %).

  • Jalkaranta42 %31 %16 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset42 %
  • Työttömät2 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset31 %
  • Lapset 0–14 v.16 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
4 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
2,3
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
53,6 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).

  • Jalkaranta91 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto91 %
  • Vuokra-asunto8 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 71 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 28 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (118,0 m² ja 71,7 m²).

  • Jalkaranta28 %71 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot28 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot71 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 29 %.

JalkarantaLahti

  • Yksinasuvat29 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet26 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita33 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt42 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
118,0 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
881
Kesämökit
3

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 63 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %). Osuus on Lahden alueista suurin.

  • Jalkaranta13 %19 %34 %29 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon13 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto19 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste34 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto29 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 41 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Jalkaranta11 %48 %41 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %11 %
  • Keskimmäinen 60 %48 %
  • Ylin 20 %41 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
34 933 €
vuodessa, noin 2 911 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
67 144 €
vuodessa, noin 5 595 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
63 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 206 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (41 %). Tavallista yleisempi on kiinteistöalan toiminta: 6 % työpaikoista (Lahdessa 1 %).

Suurimmat toimialat

JalkarantaLahti

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut41 %, Lahti 22 %
  • Koulutus23 %, Lahti 7 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta10 %, Lahti 4 %
  • Kiinteistöalan toiminta6 %, Lahti 1 %
  • Rakentaminen4 %, Lahti 7 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys3 %, Lahti 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
206
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Jalkaranta95 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus5 %
  • Palvelut95 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 11 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniJalkarantaLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).