Alue lyhyesti
Alueella Villähde (15540) asuu 4 418 ihmistä, 4 % Lahden asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 26 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (108,3 m² ja 71,7 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 490 € vuodessa, noin 2 458 € kuukaudessa. Se on 19 % suurempi kuin Lahdessa ja 12 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 8 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 719 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (20 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Lahdessa 5 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 490 €
Lahden 32 alueesta 4. suurin
Lahti 24 712 €
Lapsiperheet
31 %
Lahden 32 alueesta 5. suurin
Lahti 17 %
16–34-vuotiaat
16 %
Lahden 32 alueesta 5. pienin
Lahti 23 %
Vuokralla asuvat taloudet
6 %
Lahden 32 alueesta 6. pienin
Lahti 45 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 888 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 4 418
- −1,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 490 €
- +27,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 458 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 6 %
- 1 835 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Neliöhinta
888 €
Luku alueelta Lahti 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,2 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 16,1 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani4/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Villähde 29 490 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet27/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Villähde 6 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat28/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Villähde 16 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet28/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Villähde 20 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet5/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Villähde 31 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto9/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Villähde 36 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys28/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Villähde 8 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko6/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Villähde 108,3 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %).
VillähdeLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 20 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (13 %).
- Villähde46 %22 %20 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset46 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset22 %
- Lapset 0–14 v.20 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 8 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 2,4
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 45,8 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Villähde93 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto93 %
- Vuokra-asunto6 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (92 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (108,3 m² ja 71,7 m²).
- Villähde92 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot6 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot92 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 31 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 26 %.
VillähdeLahti
- Yksinasuvat26 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet31 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita36 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 108,3 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 1 959
- Kesämökit
- 114
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 36 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Villähde18 %42 %26 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto42 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 23 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Villähde15 %62 %23 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 490 €
- vuodessa, noin 2 458 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 53 554 €
- vuodessa, noin 4 463 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 36 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 719 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (20 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 16 % työpaikoista (Lahdessa 5 %).
Suurimmat toimialat
VillähdeLahti
- Rakentaminen20 %, Lahti 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18 %, Lahti 22 %
- Kuljetus ja varastointi16 %, Lahti 5 %
- Teollisuus15 %, Lahti 15 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Lahti 12 %
- Koulutus7 %, Lahti 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 719
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,16
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Villähde36 %61 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto3 %
- Jalostus36 %
- Palvelut61 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).