Asumisvalinta

Tenava-Tonttila

15170 · Lahti · Päijät-Häme

15170 Tenava-Tonttila

Alue lyhyesti

Alueella Tenava-Tonttila (15170) asuu 3 636 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 26 % asukkaista. Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (86 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (66,8 m² ja 71,7 m²). 57 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 42 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 969 €, 34 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 22 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 837 € vuodessa, noin 1 903 € kuukaudessa. Se on 8 % pienempi kuin Lahdessa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 21 % on työttömänä, enemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 1 023 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (35 %). Tavallista yleisempi on sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: 9 % työpaikoista (Lahdessa alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    21 %

    Lahden 32 alueesta 4. suurin

    Lahti 16 %

  • Pientaloasunnot

    14 %

    Lahden 32 alueesta 6. pienin

    Lahti 31 %

  • Lapsiperheet

    14 %

    Lahden 32 alueesta 7. pienin

    Lahti 17 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
969 €
−22,5 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
3 636
−5,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä46,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 837 €
+27,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 903 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
42 %
2 175 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
26 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 969 €, 34 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 22 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

969 €

Postinumeroalue 15170
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 33 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Tenava-Tonttila969 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,8 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
14,7 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta10/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Tenava-Tonttila 969 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani28/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Tenava-Tonttila 22 837 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet11/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Tenava-Tonttila 42 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat9/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Tenava-Tonttila 24 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet13/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Tenava-Tonttila 26 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet26/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Tenava-Tonttila 14 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto25/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Tenava-Tonttila 26 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys4/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Tenava-Tonttila 21 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko23/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Tenava-Tonttila 66,8 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 26 % asukkaista.

Tenava-TonttilaLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työttömiä on 10 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (7 %).

  • Tenava-Tonttila38 %10 %29 %12 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset38 %
  • Työttömät10 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset29 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
46,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
21 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,7
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
40,4 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 42 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).

  • Tenava-Tonttila57 %42 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto57 %
  • Vuokra-asunto42 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (86 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (66,8 m² ja 71,7 m²).

  • Tenava-Tonttila86 %14 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot86 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot14 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

Tenava-TonttilaLahti

  • Yksinasuvat57 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat15 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet14 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita52 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
66,8 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
2 392
Kesämökit
6

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 26 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).

  • Tenava-Tonttila27 %42 %19 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon27 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto42 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 11 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Tenava-Tonttila24 %65 %11 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %24 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 837 €
vuodessa, noin 1 903 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 608 €
vuodessa, noin 2 467 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
26 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 1 023 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (35 %). Tavallista yleisempi on sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto: 9 % työpaikoista (Lahdessa alle 1 %).

Suurimmat toimialat

Tenava-TonttilaLahti

  • Teollisuus35 %, Lahti 15 %
  • Rakentaminen14 %, Lahti 7 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Lahti 12 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Lahti 22 %
  • Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto9 %, Lahti 0 %
  • Kuljetus ja varastointi7 %, Lahti 5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 023
Työpaikkoja asukasta kohden
0,28
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Tenava-Tonttila62 %38 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus62 %
  • Palvelut38 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniTenava-TonttilaLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).