Asumisvalinta

Liipola

15500 · Lahti · Päijät-Häme

15500 Liipola

Alue lyhyesti

Alueella Liipola (15500) asuu 4 883 ihmistä, 4 % Lahden asukkaista. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 25 % asukkaista. Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (62,9 m² ja 71,7 m²). 66 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista 2. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 890 €, 39 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 19 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 19 747 € vuodessa, noin 1 646 € kuukaudessa. Se on 20 % pienempi kuin Lahdessa ja 25 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Lahden alueista pienimmät. Työvoimasta 33 % on työttömänä, enemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 526 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (50 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (12 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työttömyys

    33 %

    Lahden 32 alueesta suurin

    Lahti 16 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    66 %

    Lahden 32 alueesta 2. suurin

    Lahti 45 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    17 %

    Lahden 32 alueesta 2. pienin

    Lahti 32 %

  • Pientaloasunnot

    9 %

    Lahden 32 alueesta 4. pienin

    Lahti 31 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
890 €
−18,7 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
4 883
+0,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
19 747 €
+23,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 646 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
66 %
2 842 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
17 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 890 €, 39 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista 3. matalin. Neliöhinta on laskenut 19 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

890 €

Postinumeroalue 15500
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 8 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Liipola890 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,2 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
16,0 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.

  • Kaksion neliöhinta14/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Liipola 890 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani32/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Liipola 19 747 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet2/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Liipola 66 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat11/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Liipola 22 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet17/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Liipola 25 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet16/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Liipola 18 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto31/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Liipola 17 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys1/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Liipola 33 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko25/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Liipola 62,9 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 25 % asukkaista.

LiipolaLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 29 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (40 %).

  • Liipola29 %14 %29 %15 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset29 %
  • Työttömät14 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset29 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
33 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,7
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
36,7 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

66 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista 2. suurin.

  • Liipola33 %66 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto33 %
  • Vuokra-asunto66 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (62,9 m² ja 71,7 m²).

  • Liipola91 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot91 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot9 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 58 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.

LiipolaLahti

  • Yksinasuvat58 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat12 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet18 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet6 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt35 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
62,9 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
3 125
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 17 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %). Osuus on Lahden alueista 2. pienin.

  • Liipola38 %41 %12 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon38 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto41 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste12 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 32 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Liipola32 %62 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %32 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
19 747 €
vuodessa, noin 1 646 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 504 €
vuodessa, noin 2 042 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
17 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 526 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (50 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (12 %).

Suurimmat toimialat

LiipolaLahti

  • Tukku- ja vähittäiskauppa50 %, Lahti 12 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut17 %, Lahti 22 %
  • Rakentaminen10 %, Lahti 7 %
  • Koulutus7 %, Lahti 7 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta4 %, Lahti 4 %
  • Muu palvelutoiminta4 %, Lahti 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
526
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Liipola11 %88 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus11 %
  • Palvelut88 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Lahdessa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLiipolaLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).