Asumisvalinta

Mäkelä

15460 · Lahti · Päijät-Häme

15460 Mäkelä

Alue lyhyesti

Alueella Mäkelä (15460) asuu 483 ihmistä, alle 1 % Lahden asukkaista. Asukasmäärä on Lahden alueista 3. pienin. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 14 % ja 65 vuotta täyttäneitä 26 % asukkaista. Kotitalouksista 30 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (120,2 m² ja 71,7 m²). 94 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista 3. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 845 € vuodessa, noin 2 320 € kuukaudessa. Se on 13 % suurempi kuin Lahdessa ja 6 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 43 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (42 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 17 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Asuntojen keskikoko

    120,2 m²

    Lahden 32 alueesta suurin

    Lahti 71,7 m²

  • 16–34-vuotiaat

    14 %

    Lahden 32 alueesta 2. pienin

    Lahti 23 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    5 %

    Lahden 32 alueesta 3. pienin

    Lahti 45 %

  • Asukkaat

    483

    Lahden 32 alueesta 3. pienin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
888 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
483
−17,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 845 €
+29,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 320 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
221 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
33 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Neliöhinta

888 €

Luku alueelta Lahti 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Mäkelä888 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,2 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
16,1 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani10/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Mäkelä 27 845 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet30/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Mäkelä 5 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat31/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Mäkelä 14 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet14/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Mäkelä 26 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet13/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Mäkelä 21 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto17/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Mäkelä 33 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys26/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Mäkelä 11 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko1/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Mäkelä 120,2 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 14 % ja 65 vuotta täyttäneitä 26 % asukkaista.

MäkeläLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 47 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (40 %).

  • Mäkelä47 %26 %13 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset26 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
2,2
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
55,2 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

94 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista 3. pienin.

  • Mäkelä94 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto94 %
  • Vuokra-asunto5 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (120,2 m² ja 71,7 m²).

  • Mäkelä99 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 30 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.

MäkeläLahti

  • Yksinasuvat30 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet21 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt38 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
120,2 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
254
Kesämökit
291

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 33 % aikuisista, saman verran kuin Lahdessa (32 %).

  • Mäkelä18 %46 %24 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto46 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 24 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Mäkelä18 %58 %24 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %18 %
  • Keskimmäinen 60 %58 %
  • Ylin 20 %24 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 845 €
vuodessa, noin 2 320 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
52 219 €
vuodessa, noin 4 352 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
33 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 43 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (42 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (alle 1 %).

Suurimmat toimialat

MäkeläLahti

  • Maa-, metsä- ja kalatalous42 %, Lahti 0 %
  • Rakentaminen19 %, Lahti 7 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Lahti 12 %
  • Koulutus9 %, Lahti 7 %
  • Teollisuus5 %, Lahti 15 %
  • Kaivostoiminta ja louhinta2 %, Lahti 0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
43
Työpaikkoja asukasta kohden
0,09
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Mäkelä42 %26 %33 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto42 %
  • Jalostus26 %
  • Palvelut33 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 17 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMäkeläLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).