Alue lyhyesti
Alueella Myllypohja-Koiskala (15300) asuu 3 887 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 43 %.
Asunnoista 60 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (83,3 m² ja 71,7 m²). 64 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 36 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 595 €, 59 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 13 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 4,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 972 € vuodessa, noin 2 248 € kuukaudessa. Se on 9 % suurempi kuin Lahdessa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 726 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (36 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (7 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Kaksion neliöhinta
595 €
Lahden 16 alueesta matalin
Lahti 1 465 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 595 €
- −13,0 % vuodesta 2020
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 3 887
- −4,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 972 €
- +28,3 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 248 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 36 %
- 1 904 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 595 €, 59 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista matalin. Neliöhinta on laskenut 13 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
595 €
Postinumeroalue 15300
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 8 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 4,2 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 24,0 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta16/16
595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiLahti 1 465 €Myllypohja-Koiskala 595 €595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani14/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Myllypohja-Koiskala 26 972 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet16/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Myllypohja-Koiskala 36 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat14/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Myllypohja-Koiskala 21 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet25/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Myllypohja-Koiskala 20 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet11/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Myllypohja-Koiskala 24 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto13/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Myllypohja-Koiskala 34 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys17/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Myllypohja-Koiskala 15 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko14/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Myllypohja-Koiskala 83,3 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %).
Myllypohja-KoiskalaLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (28 %).
- Myllypohja-Koiskala43 %23 %16 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 2,0
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 42,3 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
64 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 36 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Myllypohja-Koiskala64 %36 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto64 %
- Vuokra-asunto36 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 60 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 39 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (83,3 m² ja 71,7 m²).
- Myllypohja-Koiskala39 %60 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot39 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot60 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 43 %.
Myllypohja-KoiskalaLahti
- Yksinasuvat43 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet24 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt29 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 83,3 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 2 062
- Kesämökit
- 24
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Myllypohja-Koiskala20 %41 %25 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon20 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto41 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Myllypohja-Koiskala19 %63 %19 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %19 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 972 €
- vuodessa, noin 2 248 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 39 271 €
- vuodessa, noin 3 273 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 34 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 726 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (36 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (7 %).
Suurimmat toimialat
Myllypohja-KoiskalaLahti
- Rakentaminen36 %, Lahti 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Lahti 22 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa9 %, Lahti 12 %
- Kuljetus ja varastointi6 %, Lahti 5 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Lahti 5 %
- Koulutus4 %, Lahti 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 726
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,19
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Myllypohja-Koiskala40 %60 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus40 %
- Palvelut60 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).