Alue lyhyesti
Alueella Nastola kk (15560) asuu 3 777 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 18 % ja 65 vuotta täyttäneitä 27 % asukkaista. Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Asunnoista 52 % on kerrostaloissa ja 47 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (81,6 m² ja 71,7 m²). 59 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 980 €, 33 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 11 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 786 € vuodessa, noin 1 982 € kuukaudessa. Se on 4 % pienempi kuin Lahdessa ja 10 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 19 % on työttömänä, enemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 1 397 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (41 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (15 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
23 %
Lahden 32 alueesta 4. pienin
Lahti 32 %
Työttömyys
19 %
Lahden 32 alueesta 6. suurin
Lahti 16 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 980 €
- +10,6 % vuodesta 2020
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 3 777
- −7,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä47,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 786 €
- +25,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 982 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 40 %
- 2 024 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 980 €, 33 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 11 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
980 €
Postinumeroalue 15560
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 17 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,9 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 14,6 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta9/16
595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiLahti 1 465 €Nastola kk 980 €595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani21/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Nastola kk 23 786 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet14/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Nastola kk 40 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat23/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Nastola kk 18 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet11/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Nastola kk 27 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet14/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Nastola kk 19 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto29/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Nastola kk 23 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys6/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Nastola kk 19 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko15/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Nastola kk 81,6 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 18 % ja 65 vuotta täyttäneitä 27 % asukkaista.
Nastola kkLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 37 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (40 %).
- Nastola kk37 %30 %14 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset37 %
- Työttömät9 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset30 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 47,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 19 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 1,9
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 45,6 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
59 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Nastola kk59 %40 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto59 %
- Vuokra-asunto40 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 52 % on kerrostaloissa ja 47 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (81,6 m² ja 71,7 m²).
- Nastola kk52 %47 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot52 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot47 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Nastola kkLahti
- Yksinasuvat50 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet19 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt39 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 81,6 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 2 403
- Kesämökit
- 486
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 23 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Nastola kk31 %42 %17 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon31 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto42 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
- Ylempi korkeakoulututkinto6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 14 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Nastola kk23 %64 %14 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %23 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 786 €
- vuodessa, noin 1 982 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 176 €
- vuodessa, noin 2 765 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 1 397 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (41 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (15 %).
Suurimmat toimialat
Nastola kkLahti
- Teollisuus41 %, Lahti 15 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut13 %, Lahti 22 %
- Kuljetus ja varastointi10 %, Lahti 5 %
- Koulutus10 %, Lahti 7 %
- Rakentaminen8 %, Lahti 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Lahti 12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 397
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,37
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Nastola kk50 %49 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus50 %
- Palvelut49 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 8 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).