Alue lyhyesti
Alueella Kivistönmäki (15210) asuu 4 382 ihmistä, 4 % Lahden asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 31 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Lahdessa 23 %). Osuus on Lahden alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 66 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 11 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (54,6 m² ja 71,7 m²). 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 262 €, 14 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 1 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 921 € vuodessa, noin 1 743 € kuukaudessa. Se on 15 % pienempi kuin Lahdessa ja 21 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Lahden alueista 2. pienimmät. Työvoimasta 22 % on työttömänä, enemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 3 209 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (29 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (7 %).
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asuntojen keskikoko
54,6 m²
Lahden 32 alueesta pienin
Lahti 71,7 m²
Yksinasuvat
66 %
Lahden 32 alueesta 2. suurin
Lahti 53 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 921 €
Lahden 32 alueesta 2. pienin
Lahti 24 712 €
16–34-vuotiaat
31 %
Lahden 32 alueesta 3. suurin
Lahti 23 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 262 €
- −1,0 % vuodesta 2020
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 4 382
- +5,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 921 €
- +21,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 743 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 57 %
- 2 902 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 24 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 262 €, 14 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 1 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 262 €
Postinumeroalue 15210
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,8 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 11,3 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 9:stä: mediaanitulot, 16–34-vuotiaat, työttömyys, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta7/16
595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiLahti 1 465 €Kivistönmäki 1 262 €595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani31/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Kivistönmäki 20 921 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet6/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Kivistönmäki 57 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat3/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Kivistönmäki 31 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet15/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Kivistönmäki 26 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet29/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Kivistönmäki 11 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto27/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Kivistönmäki 24 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys3/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Kivistönmäki 22 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko32/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Kivistönmäki 54,6 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 31 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Lahdessa 23 %). Osuus on Lahden alueista 3. suurin.
KivistönmäkiLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 9 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (13 %).
- Kivistönmäki36 %10 %11 %29 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset36 %
- Työttömät10 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset29 %
- Lapset 0–14 v.9 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 22 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 1,5
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 36,6 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %).
- Kivistönmäki43 %57 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto43 %
- Vuokra-asunto57 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (91 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (54,6 m² ja 71,7 m²).
- Kivistönmäki91 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot91 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot8 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 66 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 11 %.
KivistönmäkiLahti
- Yksinasuvat66 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat24 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet11 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita59 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 54,6 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 3 205
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 24 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Kivistönmäki27 %41 %19 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon27 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto41 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
- Ylempi korkeakoulututkinto5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 29 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kivistönmäki29 %63 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %29 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 921 €
- vuodessa, noin 1 743 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 057 €
- vuodessa, noin 2 088 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 24 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 3 209 työpaikkaa, ja suurin toimiala on koulutus (29 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (7 %).
Suurimmat toimialat
KivistönmäkiLahti
- Koulutus29 %, Lahti 7 %
- Hallinto- ja tukipalvelut16 %, Lahti 8 %
- Teollisuus14 %, Lahti 15 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta11 %, Lahti 5 %
- Informaatio ja viestintä8 %, Lahti 3 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa6 %, Lahti 12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 209
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,73
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Kivistönmäki19 %81 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus19 %
- Palvelut81 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Lahdessa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).