Alue lyhyesti
Alueella Rakokivi (15550) asuu 3 563 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 31 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %). Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.
Asunnoista 51 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 48 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (75,7 m² ja 71,7 m²). 65 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 34 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 308 € vuodessa, noin 2 026 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Lahdessa ja 8 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 1 855 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (61 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (15 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
21 %
Lahden 32 alueesta 3. pienin
Lahti 32 %
Opiskelijat
6 %
Lahden 32 alueesta 4. pienin
Lahti 8 %
65 vuotta täyttäneet
31 %
Lahden 32 alueesta 4. suurin
Lahti 26 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,52
Lahden 32 alueesta 7. suurin
Lahti 0,42
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 888 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 3 563
- −3,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä47,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 308 €
- +23,7 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 026 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 34 %
- 1 909 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 21 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Neliöhinta
888 €
Luku alueelta Lahti 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,2 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 16,1 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: korkea-asteen tutkinto.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani20/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Rakokivi 24 308 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet17/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Rakokivi 34 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat24/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Rakokivi 17 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet4/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Rakokivi 31 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet17/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Rakokivi 18 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto30/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Rakokivi 21 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys11/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Rakokivi 17 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko19/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Rakokivi 75,7 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 31 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %).
RakokiviLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 34 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (28 %).
- Rakokivi36 %34 %14 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset36 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset34 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 47,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 17 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 1,8
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 41,9 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
65 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 34 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Rakokivi65 %34 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto65 %
- Vuokra-asunto34 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 51 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 48 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (75,7 m² ja 71,7 m²).
- Rakokivi48 %51 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot48 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot51 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 50 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 18 %.
RakokiviLahti
- Yksinasuvat50 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat9 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet18 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita40 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt42 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 75,7 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 2 086
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 21 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %). Osuus on Lahden alueista 3. pienin.
- Rakokivi29 %47 %17 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon29 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto47 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
- Ylempi korkeakoulututkinto5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 12 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Rakokivi19 %70 %12 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %19 %
- Keskimmäinen 60 %70 %
- Ylin 20 %12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 308 €
- vuodessa, noin 2 026 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 028 €
- vuodessa, noin 2 836 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 21 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 1 855 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (61 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (15 %).
Suurimmat toimialat
RakokiviLahti
- Teollisuus61 %, Lahti 15 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18 %, Lahti 22 %
- Koulutus6 %, Lahti 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa4 %, Lahti 12 %
- Rakentaminen2 %, Lahti 7 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus2 %, Lahti 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 855
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,52
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Rakokivi63 %37 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus63 %
- Palvelut37 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Lahdessa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).