Alue lyhyesti
Alueella Mukkula (15240) asuu 7 831 ihmistä, 6 % Lahden asukkaista. Asukasmäärä on Lahden alueista 2. suurin. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 28 % asukkaista. Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
Asunnoista 72 % on kerrostaloissa ja 27 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (74,4 m² ja 71,7 m²). 53 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 47 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 763 €, 48 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 20 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 5,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 556 € vuodessa, noin 1 880 € kuukaudessa. Se on 9 % pienempi kuin Lahdessa ja 14 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 19 % on työttömänä, enemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 1 374 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (46 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (22 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
13 %
Lahden 32 alueesta suurin
Lahti 8 %
Asukkaat
7 831
Lahden 32 alueesta 2. suurin
Kaksion neliöhinta
763 €
Lahden 16 alueesta 2. matalin
Lahti 1 465 €
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 556 €
Lahden 32 alueesta 4. pienin
Lahti 24 712 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 763 €
- −20,0 % vuodesta 2020
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 7 831
- −2,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä46,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 556 €
- +22,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 880 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 47 %
- 4 151 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 28 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 763 €, 48 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 20 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
763 €
Postinumeroalue 15240
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 10 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 5,3 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 18,7 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta15/16
595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiLahti 1 465 €Mukkula 763 €595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani29/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Mukkula 22 556 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet10/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Mukkula 47 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat7/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Mukkula 25 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet9/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Mukkula 28 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet22/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Mukkula 17 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto20/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Mukkula 28 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys7/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Mukkula 19 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko20/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Mukkula 74,4 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 28 % asukkaista.
MukkulaLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 33 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (40 %).
- Mukkula33 %13 %30 %13 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset33 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat13 %
- Eläkeläiset30 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 46,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 19 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 1,8
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 41,4 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
53 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 47 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Mukkula53 %47 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto53 %
- Vuokra-asunto47 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 72 % on kerrostaloissa ja 27 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (74,4 m² ja 71,7 m²).
- Mukkula72 %27 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot72 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot27 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 52 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 17 %.
MukkulaLahti
- Yksinasuvat52 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat15 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet17 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita48 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt36 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 74,4 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 4 571
- Kesämökit
- 8
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Mukkula29 %36 %21 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon29 %
- Ylioppilastutkinto7 %
- Ammatillinen tutkinto36 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
- Ylempi korkeakoulututkinto7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Mukkula28 %60 %12 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %28 %
- Keskimmäinen 60 %60 %
- Ylin 20 %12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 556 €
- vuodessa, noin 1 880 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 942 €
- vuodessa, noin 2 495 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 28 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 1 374 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (46 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (22 %).
Suurimmat toimialat
MukkulaLahti
- Terveys- ja sosiaalipalvelut46 %, Lahti 22 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa15 %, Lahti 12 %
- Koulutus10 %, Lahti 7 %
- Teollisuus9 %, Lahti 15 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Lahti 4 %
- Rakentaminen5 %, Lahti 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 374
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,18
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Mukkula14 %86 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus14 %
- Palvelut86 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Lahdessa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).