Asumisvalinta

Kiikkula

15950 · Lahti · Päijät-Häme

15950 Kiikkula

Alue lyhyesti

Alueella Kiikkula (15950) asuu 3 708 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 32 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %). Osuus on Lahden alueista 3. suurin. Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.

Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 36 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (81,4 m² ja 71,7 m²). 69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 360 €, 7 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 361 € vuodessa, noin 2 280 € kuukaudessa. Se on 11 % suurempi kuin Lahdessa ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 642 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (71 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (22 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    43 %

    Lahden 32 alueesta 3. suurin

    Lahti 32 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    32 %

    Lahden 32 alueesta 3. suurin

    Lahti 26 %

  • Opiskelijat

    5 %

    Lahden 32 alueesta 3. pienin

    Lahti 8 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 360 €
−11,7 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
3 708
−9,3 % vuodesta 2014
Keski-ikä49,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 361 €
+29,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 280 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
30 %
2 034 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
43 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 360 €, 7 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 12 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 360 €

Postinumeroalue 15950
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 17 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kiikkula1 360 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
9,5 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
10,5 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto.

  • Kaksion neliöhinta6/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Kiikkula 1 360 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani13/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Kiikkula 27 361 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet19/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Kiikkula 30 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat25/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Kiikkula 17 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet3/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Kiikkula 32 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet21/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Kiikkula 17 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto3/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Kiikkula 43 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys22/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Kiikkula 11 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko16/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Kiikkula 81,4 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 32 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %). Osuus on Lahden alueista 3. suurin.

KiikkulaLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 34 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (28 %).

  • Kiikkula41 %34 %13 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat5 %
  • Eläkeläiset34 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
49,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,8
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
45,9 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

69 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 30 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).

  • Kiikkula69 %30 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto69 %
  • Vuokra-asunto30 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 64 % on kerrostaloissa ja 36 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (81,4 m² ja 71,7 m²).

  • Kiikkula64 %36 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot64 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot36 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.

KiikkulaLahti

  • Yksinasuvat48 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet17 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita43 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt41 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
81,4 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
2 249
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %). Osuus on Lahden alueista 3. suurin.

  • Kiikkula18 %34 %29 %15 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto34 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 14 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kiikkula14 %64 %21 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %64 %
  • Ylin 20 %21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 361 €
vuodessa, noin 2 280 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
38 716 €
vuodessa, noin 3 226 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
43 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 642 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (71 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (22 %).

Suurimmat toimialat

KiikkulaLahti

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut71 %, Lahti 22 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Lahti 4 %
  • Koulutus7 %, Lahti 7 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa5 %, Lahti 12 %
  • Rakentaminen4 %, Lahti 7 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys2 %, Lahti 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
642
Työpaikkoja asukasta kohden
0,17
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Kiikkula96 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus4 %
  • Palvelut96 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKiikkulaLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).