Asumisvalinta

Ruuhijärvi

15580 · Lahti · Päijät-Häme

15580 Ruuhijärvi

Alue lyhyesti

Alueella Ruuhijärvi (15580) asuu 211 ihmistä, alle 1 % Lahden asukkaista. Asukasmäärä on Lahden alueista 2. pienin. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 16 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Kotitalouksista 34 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (109,0 m² ja 71,7 m²). 92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 655 € vuodessa, noin 2 388 € kuukaudessa. Se on 16 % suurempi kuin Lahdessa ja 9 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 21 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (33 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 7 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    100 %

    Lahden 32 alueesta suurin

    Lahti 31 %

  • Asukkaat

    211

    Lahden 32 alueesta 2. pienin

  • Vuokralla asuvat taloudet

    5 %

    Lahden 32 alueesta 4. pienin

    Lahti 45 %

  • 16–34-vuotiaat

    16 %

    Lahden 32 alueesta 4. pienin

    Lahti 23 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
888 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
211
−3,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä47,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 655 €
+39,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 388 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
100 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
28 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Neliöhinta

888 €

Luku alueelta Lahti 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Ruuhijärvi888 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,2 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
16,1 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani8/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Ruuhijärvi 28 655 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet29/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Ruuhijärvi 5 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat29/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Ruuhijärvi 16 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet19/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Ruuhijärvi 23 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet12/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Ruuhijärvi 21 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto22/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Ruuhijärvi 28 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys23/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Ruuhijärvi 11 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko5/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Ruuhijärvi 109,0 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 16 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.

RuuhijärviLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 47 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (40 %).

  • Ruuhijärvi47 %27 %12 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset47 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset27 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
47,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
2,1
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
52,8 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).

  • Ruuhijärvi92 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto92 %
  • Vuokra-asunto5 %
  • Muu tai tuntematon3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (109,0 m² ja 71,7 m²).

  • Ruuhijärvi100 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot100 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 34 % on yksinasuvia ja 21 % lapsiperheitä.

RuuhijärviLahti

  • Yksinasuvat34 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet21 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita44 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt36 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
109,0 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
113
Kesämökit
242

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).

  • Ruuhijärvi22 %48 %20 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto2 %
  • Ammatillinen tutkinto48 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Ruuhijärvi19 %61 %20 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %61 %
  • Ylin 20 %20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 655 €
vuodessa, noin 2 388 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 937 €
vuodessa, noin 4 161 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
28 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 21 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (33 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (alle 1 %).

Suurimmat toimialat

RuuhijärviLahti

  • Maa-, metsä- ja kalatalous33 %, Lahti 0 %
  • Teollisuus14 %, Lahti 15 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut14 %, Lahti 8 %
  • Muu palvelutoiminta14 %, Lahti 2 %
  • Rakentaminen10 %, Lahti 7 %
  • Informaatio ja viestintä10 %, Lahti 3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
21
Työpaikkoja asukasta kohden
0,10
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Ruuhijärvi33 %24 %43 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto33 %
  • Jalostus24 %
  • Palvelut43 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 7 %. Mediaanitulot ovat nousseet 40 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRuuhijärviLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).