Asumisvalinta

Lahti Asemanseutu

15100 · Lahti · Päijät-Häme

15100 Lahti Asemanseutu

Alue lyhyesti

Alueella Lahti Asemanseutu (15100) asuu 6 937 ihmistä, 6 % Lahden asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 28 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Lahdessa 23 %). Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (57,0 m² ja 71,7 m²). 66 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista 3. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 393 €, 5 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 744 € vuodessa, noin 1 979 € kuukaudessa. Se on 4 % pienempi kuin Lahdessa ja 10 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 5 453 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 14 % työpaikoista (Lahdessa 3 %).

Asukasmäärä on kasvanut 13 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Vuokralla asuvat taloudet

    66 %

    Lahden 32 alueesta 3. suurin

    Lahti 45 %

  • Yksinasuvat

    64 %

    Lahden 32 alueesta 3. suurin

    Lahti 53 %

  • Asuntojen keskikoko

    57,0 m²

    Lahden 32 alueesta 3. pienin

    Lahti 71,7 m²

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,79

    Lahden 32 alueesta 4. suurin

    Lahti 0,42

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 393 €
−3,1 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Lahti 1
Lahti12,94 €
Asukkaat
6 937
+12,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä46,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 744 €
+35,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 979 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
66 %
4 456 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
34 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 393 €, 5 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 3 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 393 €

Postinumeroalue 15100
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 6 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Lahti 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Lahti Asemanseutu1 393 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,2 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
12,2 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
595–765 €
Luku alueelta Lahti 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,9 %−3,6 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 1) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: vuokralla asuvat taloudet, asuntojen keskikoko.

  • Kaksion neliöhinta5/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Lahti Asemanseutu 1 393 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Lahti Asemanseutu 23 744 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet3/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Lahti Asemanseutu 66 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat4/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Lahti Asemanseutu 28 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet12/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Lahti Asemanseutu 27 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet28/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Lahti Asemanseutu 12 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto12/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Lahti Asemanseutu 34 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys14/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Lahti Asemanseutu 16 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko30/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Lahti Asemanseutu 57,0 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 28 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Lahdessa 23 %).

Lahti AsemanseutuLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 10 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (13 %).

  • Lahti Asemanseutu41 %29 %10 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset29 %
  • Lapset 0–14 v.10 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
46,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,5
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
37,2 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

66 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista 3. suurin.

  • Lahti Asemanseutu33 %66 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto33 %
  • Vuokra-asunto66 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (57,0 m² ja 71,7 m²).

  • Lahti Asemanseutu90 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot90 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot10 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

Lahti AsemanseutuLahti

  • Yksinasuvat64 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat18 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet12 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita55 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
57,0 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
4 906
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %).

  • Lahti Asemanseutu24 %34 %22 %12 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon24 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto34 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto12 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 14 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Lahti Asemanseutu23 %63 %14 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 744 €
vuodessa, noin 1 979 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 361 €
vuodessa, noin 2 363 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
34 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 5 453 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (21 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 14 % työpaikoista (Lahdessa 3 %).

Suurimmat toimialat

Lahti AsemanseutuLahti

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Lahti 22 %
  • Informaatio ja viestintä14 %, Lahti 3 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus12 %, Lahti 4 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta12 %, Lahti 5 %
  • Rakentaminen10 %, Lahti 7 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Lahti 8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
5 453
Työpaikkoja asukasta kohden
0,79
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Lahti Asemanseutu17 %83 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus17 %
  • Palvelut83 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 13 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Mediaanitulot ovat nousseet 35 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLahti AsemanseutuLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).