Asumisvalinta

Möysä

15150 · Lahti · Päijät-Häme

15150 Möysä

Alue lyhyesti

Alueella Möysä (15150) asuu 4 479 ihmistä, 4 % Lahden asukkaista. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 27 % asukkaista. Yksinasuvia on 62 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (83 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (60,9 m² ja 71,7 m²). 51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 472 €, suunnilleen sama kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 10,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 410 € vuodessa, noin 2 034 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Lahdessa ja 7 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 17 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 1 502 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (42 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (5 %).

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    14 %

    Lahden 32 alueesta 6. pienin

    Lahti 17 %

  • Asuntojen keskikoko

    60,9 m²

    Lahden 32 alueesta 6. pienin

    Lahti 71,7 m²

  • 16–34-vuotiaat

    25 %

    Lahden 32 alueesta 6. suurin

    Lahti 23 %

  • Kaksion neliöhinta

    1 472 €

    Lahden 16 alueesta 4. korkein

    Lahti 1 465 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 472 €
−17,7 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
4 479
+4,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä46,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 410 €
+35,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 034 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
48 %
2 796 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
35 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 472 €, suunnilleen sama kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 472 €

Postinumeroalue 15150
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 11 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Möysä1 472 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
10,3 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
9,7 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta4/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Möysä 1 472 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani19/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Möysä 24 410 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet9/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Möysä 48 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat6/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Möysä 25 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet10/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Möysä 27 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet27/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Möysä 14 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto11/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Möysä 35 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys12/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Möysä 17 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko27/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Möysä 60,9 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 27 % asukkaista.

MöysäLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Asukkaiden pääasiallinen toiminta jakautuu lähes samoin kuin Lahdessa: työllisiä on 40 %.

  • Möysä40 %29 %12 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset29 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
46,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
17 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,6
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
38,6 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

51 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 48 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).

  • Möysä51 %48 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto51 %
  • Vuokra-asunto48 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (83 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (60,9 m² ja 71,7 m²).

  • Möysä83 %17 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot83 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot17 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 62 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 14 %.

MöysäLahti

  • Yksinasuvat62 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat19 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet14 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt35 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
60,9 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
3 083
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %).

  • Möysä23 %36 %24 %11 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon23 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto36 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Möysä20 %65 %15 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 410 €
vuodessa, noin 2 034 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 084 €
vuodessa, noin 2 424 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
35 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 1 502 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (42 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (5 %).

Suurimmat toimialat

MöysäLahti

  • Kuljetus ja varastointi42 %, Lahti 5 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut15 %, Lahti 22 %
  • Rakentaminen10 %, Lahti 7 %
  • Teollisuus9 %, Lahti 15 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Lahti 12 %
  • Koulutus6 %, Lahti 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 502
Työpaikkoja asukasta kohden
0,34
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Möysä19 %81 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus19 %
  • Palvelut81 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa. Mediaanitulot ovat nousseet 36 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMöysäLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).