Alue lyhyesti
Alueella Kolava (15160) asuu 3 080 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 58 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Osuus on Lahden alueista suurin. Lapsiperheitä on 58 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 16 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (119,7 m² ja 71,7 m²). 90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 078 € on hinta-alueelta Lahti 1. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 35 554 € vuodessa, noin 2 963 € kuukaudessa. Se on 44 % suurempi kuin Lahdessa ja 35 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Lahden alueista suurimmat. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 821 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (41 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 15 % työpaikoista (Lahdessa 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 58 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Lapsiperheet
58 %
Lahden 32 alueesta suurin
Lahti 17 %
65 vuotta täyttäneet
6 %
Lahden 32 alueesta pienin
Lahti 26 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
35 554 €
Lahden 32 alueesta suurin
Lahti 24 712 €
Korkea-asteen tutkinto
59 %
Lahden 32 alueesta 2. suurin
Lahti 32 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 078 €
- Luku alueelta Lahti 1
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- Luku alueelta Lahti 1
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 3 080
- +58,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä32,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 554 €
- +26,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 963 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 8 %
- 1 029 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 59 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 078 € on hinta-alueelta Lahti 1. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 078 €
Luku alueelta Lahti 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 102 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,11 €
Luku alueelta Lahti 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,3 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 8,1 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 595–765 €
- Luku alueelta Lahti 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,9 %−3,6 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 1) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 6 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani1/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Kolava 35 554 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet25/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Kolava 8 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat15/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Kolava 20 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet32/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Kolava 6 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet1/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Kolava 58 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto2/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Kolava 59 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys31/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Kolava 7 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko2/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Kolava 119,7 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 58 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Osuus on Lahden alueista suurin.
KolavaLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 6 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (28 %).
- Kolava49 %30 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset49 %
- Työttömät3 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset6 %
- Lapset 0–14 v.30 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 32,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 7 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 3,0
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 40,2 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 8 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Kolava90 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto90 %
- Vuokra-asunto8 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (119,7 m² ja 71,7 m²).
- Kolava97 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot3 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 58 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 16 %.
KolavaLahti
- Yksinasuvat16 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet58 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet11 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet9 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita31 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt11 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 119,7 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 1 059
- Kesämökit
- 44
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 59 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %). Osuus on Lahden alueista 2. suurin.
- Kolava10 %24 %34 %26 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon10 %
- Ylioppilastutkinto6 %
- Ammatillinen tutkinto24 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste34 %
- Ylempi korkeakoulututkinto26 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 42 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kolava13 %45 %42 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %13 %
- Keskimmäinen 60 %45 %
- Ylin 20 %42 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 35 554 €
- vuodessa, noin 2 963 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 70 842 €
- vuodessa, noin 5 904 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 59 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 821 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (41 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 15 % työpaikoista (Lahdessa 1 %).
Suurimmat toimialat
KolavaLahti
- Tukku- ja vähittäiskauppa41 %, Lahti 12 %
- Vesi- ja jätehuolto15 %, Lahti 1 %
- Rakentaminen11 %, Lahti 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut8 %, Lahti 22 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Lahti 4 %
- Teollisuus5 %, Lahti 15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 821
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,27
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Kolava31 %68 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto1 %
- Jalostus31 %
- Palvelut68 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 58 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).