Alue lyhyesti
Alueella Likolampi (15850) asuu 725 ihmistä, 1 % Lahden asukkaista. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista. Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.
Asunnoista 63 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 34 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (76,2 m² ja 71,7 m²). 60 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 760 € vuodessa, noin 2 313 € kuukaudessa. Se on 12 % suurempi kuin Lahdessa ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 3 363 työpaikkaa, 4,64 jokaista asukasta kohden.
Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
4,64
Lahden 32 alueesta suurin
Lahti 0,42
Asukkaat
725
Lahden 32 alueesta 4. pienin
Korkea-asteen tutkinto
38 %
Lahden 32 alueesta 7. suurin
Lahti 32 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 888 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 725
- +12,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 760 €
- +32,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 313 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 40 %
- 379 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Neliöhinta
888 €
Luku alueelta Lahti 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,2 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 16,1 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani11/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Likolampi 27 760 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet13/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Likolampi 40 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat12/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Likolampi 22 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet24/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Likolampi 21 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet18/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Likolampi 18 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto7/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Likolampi 38 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys16/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Likolampi 15 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko18/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Likolampi 76,2 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 22 % ja 65 vuotta täyttäneitä 21 % asukkaista.
LikolampiLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 45 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (40 %).
- Likolampi45 %25 %11 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset45 %
- Työttömät8 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 15 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 1,9
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 41,3 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
60 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Likolampi60 %40 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto60 %
- Vuokra-asunto40 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 63 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 34 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (76,2 m² ja 71,7 m²).
- Likolampi34 %63 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot34 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot63 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 44 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.
LikolampiLahti
- Yksinasuvat44 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat8 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet18 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita55 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 76,2 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 419
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Likolampi21 %37 %24 %14 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon21 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto37 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto14 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Likolampi19 %59 %22 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %19 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 760 €
- vuodessa, noin 2 313 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 43 518 €
- vuodessa, noin 3 626 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 3 363 työpaikkaa, 4,64 jokaista asukasta kohden.
Suurimmat toimialat
LikolampiLahti
- Terveys- ja sosiaalipalvelut93 %, Lahti 22 %
- Muu palvelutoiminta2 %, Lahti 2 %
- Kuljetus ja varastointi2 %, Lahti 5 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta1 %, Lahti 4 %
- Rakentaminen1 %, Lahti 7 %
- Koulutus1 %, Lahti 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 3 363
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 4,64
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Likolampi99 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus1 %
- Palvelut99 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).