Asumisvalinta

Metsäkangas

15830 · Lahti · Päijät-Häme

15830 Metsäkangas

Alue lyhyesti

Alueella Metsäkangas (15830) asuu 3 628 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 30 % asukkaista. Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (69,1 m² ja 71,7 m²). 60 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 903 €, 38 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 441 € vuodessa, noin 1 953 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Lahdessa ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 18 % on työttömänä, enemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 310 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (53 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 8 % työpaikoista (Lahdessa 3 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 1 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,09

    Lahden 32 alueesta 3. pienin

    Lahti 0,42

  • Opiskelijat

    6 %

    Lahden 32 alueesta 6. pienin

    Lahti 8 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    30 %

    Lahden 32 alueesta 6. suurin

    Lahti 26 %

  • Pientaloasunnot

    16 %

    Lahden 32 alueesta 7. pienin

    Lahti 31 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
903 €
+4,3 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
3 628
−4,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 441 €
+23,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 953 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
40 %
2 148 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
26 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 903 €, 38 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

903 €

Postinumeroalue 15830
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 28 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Metsäkangas903 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,3 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
15,8 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta13/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Metsäkangas 903 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Metsäkangas 23 441 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet12/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Metsäkangas 40 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat13/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Metsäkangas 21 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet6/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Metsäkangas 30 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet24/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Metsäkangas 15 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto24/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Metsäkangas 26 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys8/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Metsäkangas 18 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko22/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Metsäkangas 69,1 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 30 % asukkaista.

MetsäkangasLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (28 %).

  • Metsäkangas37 %32 %12 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset37 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset32 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
18 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,7
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
41,7 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

60 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 40 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).

  • Metsäkangas60 %40 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto60 %
  • Vuokra-asunto40 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (82 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (69,1 m² ja 71,7 m²).

  • Metsäkangas82 %16 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot82 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot16 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

MetsäkangasLahti

  • Yksinasuvat57 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat13 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet15 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita47 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt37 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
69,1 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
2 350
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 26 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).

  • Metsäkangas27 %43 %20 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon27 %
  • Ylioppilastutkinto4 %
  • Ammatillinen tutkinto43 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 19 % ja suurituloisimpaan 11 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Metsäkangas19 %69 %11 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %19 %
  • Keskimmäinen 60 %69 %
  • Ylin 20 %11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 441 €
vuodessa, noin 1 953 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 088 €
vuodessa, noin 2 507 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
26 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 310 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (53 %). Tavallista yleisempi on informaatio ja viestintä: 8 % työpaikoista (Lahdessa 3 %).

Suurimmat toimialat

MetsäkangasLahti

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut53 %, Lahti 22 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa14 %, Lahti 12 %
  • Informaatio ja viestintä8 %, Lahti 3 %
  • Rakentaminen5 %, Lahti 7 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta5 %, Lahti 4 %
  • Muu palvelutoiminta5 %, Lahti 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
310
Työpaikkoja asukasta kohden
0,09
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Metsäkangas95 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus5 %
  • Palvelut95 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 1 %. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Lahdessa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMetsäkangasLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).