Asumisvalinta

Okkeri

16160 · Lahti · Päijät-Häme

16160 Okkeri

Alue lyhyesti

Alueella Okkeri (16160) asuu 102 ihmistä, alle 1 % Lahden asukkaista. Asukasmäärä on Lahden alueista pienin. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 19 % ja 65 vuotta täyttäneitä 25 % asukkaista. Kotitalouksista 28 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (106,1 m² ja 71,7 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 0 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 292 € vuodessa, noin 2 108 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Lahdessa ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 16 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (63 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 31 % työpaikoista (Lahdessa alle 1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Vuokralla asuvat taloudet

    0 %

    Lahden 32 alueesta pienin

    Lahti 45 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    9 %

    Lahden 32 alueesta pienin

    Lahti 32 %

  • Opiskelijat

    4 %

    Lahden 32 alueesta pienin

    Lahti 8 %

  • Asukkaat

    102

    Lahden 32 alueesta pienin

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
888 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Lahti12,94 €
Asukkaat
102
−1,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä48,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 292 €
+23,1 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 108 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
0 %
43 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
9 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 888 € on hinta-alueelta Lahti 2. Hinta vastaa 6,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.

Neliöhinta

888 €

Luku alueelta Lahti 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 80 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

11,89 €

Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Okkeri888 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
6,2 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
16,1 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
540–649 €
Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet, korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani17/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Okkeri 25 292 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet32/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Okkeri 0 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat21/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Okkeri 19 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet16/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Okkeri 25 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet15/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Okkeri 19 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto32/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Okkeri 9 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys18/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Okkeri 15 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko7/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Okkeri 106,1 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 19 % ja 65 vuotta täyttäneitä 25 % asukkaista.

OkkeriLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 33 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (28 %).

  • Okkeri40 %33 %13 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat4 %
  • Eläkeläiset33 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
48,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
15 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
2,4
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
45,9 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 0 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista pienin.

  • Okkeri93 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto93 %
  • Vuokra-asunto0 %
  • Muu tai tuntematon7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (106,1 m² ja 71,7 m²).

  • Okkeri98 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 28 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.

OkkeriLahti

  • Yksinasuvat28 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet19 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet0 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita40 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt44 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
106,1 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
51
Kesämökit
85

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 9 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %). Osuus on Lahden alueista pienin.

  • Okkeri37 %53 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon37 %
  • Ylioppilastutkinto0 %
  • Ammatillinen tutkinto53 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste7 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Okkeri22 %62 %16 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %22 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
25 292 €
vuodessa, noin 2 108 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 226 €
vuodessa, noin 4 102 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
9 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 16 työpaikkaa, ja suurin toimiala on kuljetus ja varastointi (63 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 31 % työpaikoista (Lahdessa alle 1 %).

Suurimmat toimialat

OkkeriLahti

  • Kuljetus ja varastointi63 %, Lahti 5 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous31 %, Lahti 0 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut6 %, Lahti 22 %
  • Kaivostoiminta ja louhinta0 %, Lahti 0 %
  • Teollisuus0 %, Lahti 15 %
  • Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto0 %, Lahti 0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
16
Työpaikkoja asukasta kohden
0,16
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Okkeri31 %69 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto31 %
  • Jalostus0 %
  • Palvelut69 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 2 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Lahdessa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniOkkeriLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).