Alue lyhyesti
Alueella Laune-Nikkilä (15610) asuu 5 317 ihmistä, 4 % Lahden asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 34 %.
Asunnoista 79 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 20 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (88,6 m² ja 71,7 m²). 76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 078 € on hinta-alueelta Lahti 1. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 906 € vuodessa, noin 2 326 € kuukaudessa. Se on 13 % suurempi kuin Lahdessa ja 6 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 2 093 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (49 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (12 %).
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
5 317
Lahden 32 alueesta 6. suurin
Lapsiperheet
26 %
Lahden 32 alueesta 7. suurin
Lahti 17 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 078 €
- Luku alueelta Lahti 1
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,11 €
- Luku alueelta Lahti 1
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 5 317
- +0,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 906 €
- +29,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 326 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 23 %
- 2 429 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 35 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 078 € on hinta-alueelta Lahti 1. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 078 €
Luku alueelta Lahti 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 102 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
14,11 €
Luku alueelta Lahti 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,3 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 8,1 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 595–765 €
- Luku alueelta Lahti 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,9 %−3,6 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 1) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani9/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Laune-Nikkilä 27 906 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet22/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Laune-Nikkilä 23 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat18/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Laune-Nikkilä 19 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet21/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Laune-Nikkilä 22 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet7/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Laune-Nikkilä 26 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto10/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Laune-Nikkilä 35 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys24/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Laune-Nikkilä 11 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko12/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Laune-Nikkilä 88,6 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %).
Laune-NikkiläLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 44 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (40 %).
- Laune-Nikkilä44 %24 %17 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset24 %
- Lapset 0–14 v.17 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 2,2
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 41,5 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
76 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 23 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla).
- Laune-Nikkilä76 %23 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto76 %
- Vuokra-asunto23 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 79 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 20 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (88,6 m² ja 71,7 m²).
- Laune-Nikkilä20 %79 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot20 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot79 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 34 %.
Laune-NikkiläLahti
- Yksinasuvat34 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat5 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet26 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 88,6 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 2 637
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Laune-Nikkilä20 %41 %26 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon20 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto41 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Laune-Nikkilä16 %63 %21 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 906 €
- vuodessa, noin 2 326 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 46 083 €
- vuodessa, noin 3 840 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 35 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 2 093 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (49 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (12 %).
Suurimmat toimialat
Laune-NikkiläLahti
- Tukku- ja vähittäiskauppa49 %, Lahti 12 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22 %, Lahti 22 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9 %, Lahti 4 %
- Koulutus5 %, Lahti 7 %
- Rakentaminen5 %, Lahti 7 %
- Hallinto- ja tukipalvelut4 %, Lahti 8 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 093
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,39
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Laune-Nikkilä94 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus6 %
- Palvelut94 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).