Asumisvalinta

Kartano-Paavola

15140 · Lahti · Päijät-Häme

15140 Kartano-Paavola

Alue lyhyesti

Alueella Kartano-Paavola (15140) asuu 15 412 ihmistä, 13 % Lahden asukkaista. Asukasmäärä on Lahden alueista suurin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 36 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %). Osuus on Lahden alueista suurin. Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (57,6 m² ja 71,7 m²). 60 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 123 €, 45 % enemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista 3. korkein. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 725 € vuodessa, noin 1 977 € kuukaudessa. Se on 4 % pienempi kuin Lahdessa ja 10 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, saman verran kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 6 239 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (20 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 6 % työpaikoista (Lahdessa 1 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    9 %

    Lahden 32 alueesta pienin

    Lahti 17 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    36 %

    Lahden 32 alueesta suurin

    Lahti 26 %

  • Asukkaat

    15 412

    Lahden 32 alueesta suurin

  • Pientaloasunnot

    2 %

    Lahden 32 alueesta 2. pienin

    Lahti 31 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 123 €
−7,8 % vuodesta 2020
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Lahti 1
Lahti12,94 €
Asukkaat
15 412
+0,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä51,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 725 €
+30,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 977 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
60 %
10 265 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
34 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 123 €, 45 % enemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on Lahden alueista 3. korkein. Neliöhinta on laskenut 8 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 123 €

Postinumeroalue 15140
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 35 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Lahti 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Kartano-Paavola2 123 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,5 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
8,0 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
595–765 €
Luku alueelta Lahti 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,9 %−3,6 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 1) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet.

  • Kaksion neliöhinta3/16

    595 €Myllypohja-Koiskala
    Lahti 1 465 €Kartano-Paavola 2 123 €
    2 694 €Keski-Lahti
    595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-Lahti
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani23/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Kartano-Paavola 23 725 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet4/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Kartano-Paavola 60 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat5/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Kartano-Paavola 26 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet1/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Kartano-Paavola 36 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet32/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Kartano-Paavola 9 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto14/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Kartano-Paavola 34 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys15/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Kartano-Paavola 16 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko29/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Kartano-Paavola 57,6 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 36 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Lahdessa 26 %). Osuus on Lahden alueista suurin.

Kartano-PaavolaLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 38 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (28 %).

  • Kartano-Paavola38 %38 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset38 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset38 %
  • Lapset 0–14 v.7 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
51,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
1,5
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
39,0 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

60 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %).

  • Kartano-Paavola40 %60 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto40 %
  • Vuokra-asunto60 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (57,6 m² ja 71,7 m²).

  • Kartano-Paavola97 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot97 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot2 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 64 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 9 %.

Kartano-PaavolaLahti

  • Yksinasuvat64 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat18 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet9 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita50 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt42 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
57,6 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
11 444
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, saman verran kuin Lahdessa (32 %).

  • Kartano-Paavola24 %35 %23 %11 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon24 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto35 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 14 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Kartano-Paavola20 %66 %14 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %66 %
  • Ylin 20 %14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 725 €
vuodessa, noin 1 977 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 973 €
vuodessa, noin 2 414 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
34 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 6 239 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (20 %). Tavallista yleisempi on rahoitus- ja vakuutustoiminta: 6 % työpaikoista (Lahdessa 1 %).

Suurimmat toimialat

Kartano-PaavolaLahti

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut20 %, Lahti 22 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Lahti 12 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus11 %, Lahti 4 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Lahti 8 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Lahti 5 %
  • Koulutus6 %, Lahti 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
6 239
Työpaikkoja asukasta kohden
0,40
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Kartano-Paavola91 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus9 %
  • Palvelut91 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKartano-PaavolaLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).