Alue lyhyesti
Alueella Kärpänen (15800) asuu 3 299 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
Asunnoista 72 % on kerrostaloissa ja 26 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (64,8 m² ja 71,7 m²). 54 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 200 €, 18 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 33 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 11,89 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 394 € vuodessa, noin 1 950 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Lahdessa ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 20 % on työttömänä, enemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 2 566 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (35 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (15 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Työpaikkoja asukasta kohden
0,78
Lahden 32 alueesta 5. suurin
Lahti 0,42
Työttömyys
20 %
Lahden 32 alueesta 5. suurin
Lahti 16 %
Vuokralla asuvat taloudet
54 %
Lahden 32 alueesta 7. suurin
Lahti 45 %
Opiskelijat
8 %
Lahden 32 alueesta 7. suurin
Lahti 8 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 200 €
- −33,0 % vuodesta 2020
- Lahti1 465 €
- Kaksion vuokra / m²
- 11,89 €
- Luku alueelta Lahti 2
- Lahti12,94 €
- Asukkaat
- 3 299
- −6,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä44,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 394 €
- +26,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 950 € kuukaudessa
- Lahti24 712 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 54 %
- 1 935 taloudesta
- Lahti45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 27 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Lahti32 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 200 €, 18 % vähemmän kuin Lahdessa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 33 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 200 €
Postinumeroalue 15800
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 10 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
11,89 €
Luku alueelta Lahti 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Lahti: 12,94 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,4 vuotta
- Lahti: 9,4
- Bruttovuokratuotto
- 11,9 %
- Lahti: 10,6 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 540–649 €
- Luku alueelta Lahti 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−4,9 %−5,5 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
- Hintaindeksin (Lahti 2) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta8/16
595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiLahti 1 465 €Kärpänen 1 200 €595 €Myllypohja-Koiskala2 694 €Keski-LahtiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani26/32
19 747 €Liipola35 554 €KolavaLahti 24 712 €Kärpänen 23 394 €19 747 €Liipola35 554 €KolavaVuokralla asuvat taloudet7/32
0 %Okkeri70 %Keski-LahtiLahti 45 %Kärpänen 54 %0 %Okkeri70 %Keski-Lahti16–34-vuotiaat8/32
13 %Jalkaranta34 %Keski-LahtiLahti 23 %Kärpänen 25 %13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti65 vuotta täyttäneet20/32
6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLahti 26 %Kärpänen 22 %6 %Kolava36 %Kartano-PaavolaLapsiperheet23/32
9 %Kartano-Paavola58 %KolavaLahti 17 %Kärpänen 16 %9 %Kartano-Paavola58 %KolavaKorkea-asteen tutkinto23/32
9 %Okkeri63 %JalkarantaLahti 32 %Kärpänen 27 %9 %Okkeri63 %JalkarantaTyöttömyys5/32
4 %Jalkaranta33 %LiipolaLahti 16 %Kärpänen 20 %4 %Jalkaranta33 %LiipolaAsuntojen keskikoko24/32
54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²MäkeläLahti 71,7 m²Kärpänen 64,8 m²54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Lahden keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 25 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.
KärpänenLahti
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työttömiä on 10 % asukkaista, enemmän kuin Lahdessa (7 %).
- Kärpänen40 %26 %12 %
- Lahti40 %28 %13 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset40 %
- Työttömät10 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset26 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 44,0
- Lahti: 45,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 20 %
- Lahti: 16 %
- Talouden koko
- 1,7
- Lahti: 1,8
- Asumisväljyys
- 39,0 m²
- Lahti: 40,8 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
54 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Lahdessa (45 %).
- Kärpänen45 %54 %
- Lahti54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto45 %
- Vuokra-asunto54 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 72 % on kerrostaloissa ja 26 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Lahdessa (64,8 m² ja 71,7 m²).
- Kärpänen72 %26 %
- Lahti68 %31 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot72 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot26 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.
KärpänenLahti
- Yksinasuvat57 %, Lahti 53 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat18 %, Lahti 14 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Lahti 3 %
- Lapsitaloudet16 %, Lahti 17 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Lahti 3 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Lahti 5 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita56 %, Lahti 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Lahti 35 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 64,8 m²
- Lahti: 71,7 m²
- Asunnot
- 2 110
- Kesämökit
- 4
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 27 % aikuisista, vähemmän kuin Lahdessa (32 %).
- Kärpänen28 %40 %19 %
- Lahti24 %38 %22 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon28 %
- Ylioppilastutkinto6 %
- Ammatillinen tutkinto40 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste19 %
- Ylempi korkeakoulututkinto7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 24 % ja suurituloisimpaan 13 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Kärpänen24 %63 %13 %
- Lahti21 %63 %16 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %24 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 394 €
- vuodessa, noin 1 950 € kuukaudessa
- Lahti: 24 712 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 158 €
- vuodessa, noin 2 430 € kuukaudessa
- Lahti: 32 863 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 27 %
- Lahti: 32 %
Työpaikat
Alueella on 2 566 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (35 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (15 %).
Suurimmat toimialat
KärpänenLahti
- Teollisuus35 %, Lahti 15 %
- Hallinto- ja tukipalvelut17 %, Lahti 8 %
- Kuljetus ja varastointi11 %, Lahti 5 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut8 %, Lahti 22 %
- Rakentaminen8 %, Lahti 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Lahti 12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 566
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,78
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Lahti: 0,42
Toimialaryhmät
- Kärpänen43 %57 %
- Lahti23 %76 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus43 %
- Palvelut57 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Lahdessa se on kasvanut. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on kasvanut 2 %. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).