Asumisvalinta

Renkomäki-Ämmälä

15680 · Lahti · Päijät-Häme

15680 Renkomäki-Ämmälä

Alue lyhyesti

Alueella Renkomäki-Ämmälä (15680) asuu 3 612 ihmistä, 3 % Lahden asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 42 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Osuus on Lahden alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on 42 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 18 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (113,9 m² ja 71,7 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista 2. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 078 € on hinta-alueelta Lahti 1. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 32 282 € vuodessa, noin 2 690 € kuukaudessa. Se on 31 % suurempi kuin Lahdessa ja 23 % suurempi kuin Suomessa. Tulot ovat Lahden alueista 3. suurimmat. Työvoimasta 7 % on työttömänä, vähemmän kuin Lahdessa (16 %). Alueella on 1 834 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (52 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (12 %).

Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Lapsiperheet

    42 %

    Lahden 32 alueesta 2. suurin

    Lahti 17 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    4 %

    Lahden 32 alueesta 2. pienin

    Lahti 45 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    11 %

    Lahden 32 alueesta 2. pienin

    Lahti 26 %

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    32 282 €

    Lahden 32 alueesta 3. suurin

    Lahti 24 712 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 078 €
Luku alueelta Lahti 1
Lahti1 465 €
Kaksion vuokra / m²
14,11 €
Luku alueelta Lahti 1
Lahti12,94 €
Asukkaat
3 612
+11,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 282 €
+28,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 690 € kuukaudessa
Lahti24 712 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
4 %
1 312 taloudesta
Lahti45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
43 %
18 vuotta täyttäneistä
Lahti32 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 078 € on hinta-alueelta Lahti 1. Hinta vastaa 12,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 14,11 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 078 €

Luku alueelta Lahti 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 102 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

14,11 €

Luku alueelta Lahti 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Lahti: 12,94 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Renkomäki-Ämmälä2 078 €Lahti 1 465 €
752 € – 1 962 €Luku alueelta Lahti, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,3 vuotta
Lahti: 9,4
Bruttovuokratuotto
8,1 %
Lahti: 10,6 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
595–765 €
Luku alueelta Lahti 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,9 %−3,6 %Vuokra+0,6 %+0,6 %
Hintaindeksin (Lahti 1) ja vuokraindeksin (Lahti) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Lahden postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, vuokralla asuvat taloudet, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, työttömyys.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani3/32

    19 747 €Liipola
    Lahti 24 712 €Renkomäki-Ämmälä 32 282 €
    35 554 €Kolava
    19 747 €Liipola35 554 €Kolava
  • Vuokralla asuvat taloudet31/32

    0 %Okkeri
    Lahti 45 %Renkomäki-Ämmälä 4 %
    70 %Keski-Lahti
    0 %Okkeri70 %Keski-Lahti
  • 16–34-vuotiaat19/32

    13 %Jalkaranta
    Lahti 23 %Renkomäki-Ämmälä 19 %
    34 %Keski-Lahti
    13 %Jalkaranta34 %Keski-Lahti
  • 65 vuotta täyttäneet31/32

    6 %Kolava
    Lahti 26 %Renkomäki-Ämmälä 11 %
    36 %Kartano-Paavola
    6 %Kolava36 %Kartano-Paavola
  • Lapsiperheet2/32

    9 %Kartano-Paavola
    Lahti 17 %Renkomäki-Ämmälä 42 %
    58 %Kolava
    9 %Kartano-Paavola58 %Kolava
  • Korkea-asteen tutkinto4/32

    9 %Okkeri
    Lahti 32 %Renkomäki-Ämmälä 43 %
    63 %Jalkaranta
    9 %Okkeri63 %Jalkaranta
  • Työttömyys30/32

    4 %Jalkaranta
    Lahti 16 %Renkomäki-Ämmälä 7 %
    33 %Liipola
    4 %Jalkaranta33 %Liipola
  • Asuntojen keskikoko4/32

    54,6 m²Kivistönmäki
    Lahti 71,7 m²Renkomäki-Ämmälä 113,9 m²
    120,2 m²Mäkelä
    54,6 m²Kivistönmäki120,2 m²Mäkelä

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 42 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Lahdessa 17 %). Osuus on Lahden alueista 2. suurin.

Renkomäki-ÄmmäläLahti

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 12 % asukkaista, vähemmän kuin Lahdessa (28 %).

  • Renkomäki-Ämmälä50 %12 %24 %
  • Lahti40 %28 %13 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset50 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset12 %
  • Lapset 0–14 v.24 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Lahti: 45,0
Työttömät, osuus työvoimasta
7 %
Lahti: 16 %
Talouden koko
2,7
Lahti: 1,8
Asumisväljyys
42,1 m²
Lahti: 40,8 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Lahdessa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Lahden alueista 2. pienin.

  • Renkomäki-Ämmälä95 %
  • Lahti54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto95 %
  • Vuokra-asunto4 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Lahdessa (113,9 m² ja 71,7 m²).

  • Renkomäki-Ämmälä99 %
  • Lahti68 %31 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot1 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 42 % kotitalouksista (Lahdessa 17 %) ja yksinasuvia 18 %.

Renkomäki-ÄmmäläLahti

  • Yksinasuvat18 %, Lahti 53 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Lahti 14 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Lahti 3 %
  • Lapsitaloudet42 %, Lahti 17 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet11 %, Lahti 3 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Lahti 5 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Lahti 48 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt20 %, Lahti 35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
113,9 m²
Lahti: 71,7 m²
Asunnot
1 380
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, enemmän kuin Lahdessa (32 %).

  • Renkomäki-Ämmälä14 %38 %30 %13 %
  • Lahti24 %38 %22 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon14 %
  • Ylioppilastutkinto5 %
  • Ammatillinen tutkinto38 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste30 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Renkomäki-Ämmälä13 %57 %30 %
  • Lahti21 %63 %16 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %13 %
  • Keskimmäinen 60 %57 %
  • Ylin 20 %30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 282 €
vuodessa, noin 2 690 € kuukaudessa
Lahti: 24 712 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
65 247 €
vuodessa, noin 5 437 € kuukaudessa
Lahti: 32 863 €
Korkea-asteen tutkinto
43 %
Lahti: 32 %

Työpaikat

Alueella on 1 834 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (52 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Lahdessa (12 %).

Suurimmat toimialat

Renkomäki-ÄmmäläLahti

  • Tukku- ja vähittäiskauppa52 %, Lahti 12 %
  • Teollisuus14 %, Lahti 15 %
  • Rakentaminen12 %, Lahti 7 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut5 %, Lahti 22 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta4 %, Lahti 4 %
  • Koulutus3 %, Lahti 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
1 834
Työpaikkoja asukasta kohden
0,51
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Lahti: 0,42

Toimialaryhmät

  • Renkomäki-Ämmälä27 %73 %
  • Lahti23 %76 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus27 %
  • Palvelut73 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 12 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Lahdessa. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Lahdessa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniRenkomäki-ÄmmäläLahtiSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).