Alue lyhyesti
Kuopiossa asuu 125 666 ihmistä 65 postinumeroalueella. Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Ikärakenne on lähellä Suomen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 948 €, 22 % vähemmän kuin Suomessa. Postinumeroalueittain hinta vaihtelee 769 eurosta (Saarijärvi) 2 757 euroon (Jynkänmäki). Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020. 54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 390 € vuodessa, noin 2 116 € kuukaudessa. Se on 4 % pienempi kuin Suomessa. Postinumeroalueittain mediaanitulot vaihtelevat 20 091 eurosta (Niuvaniemen Sairaala-alue) 31 776 euroon (Kurkimäki). Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Suomessa (12 %). Kuopiossa on 55 759 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (25 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Suomessa (19 %).
Ääripäät
Kaksion neliöhinta
Korkein kaksion neliöhintaJynkänmäki2 757 €Matalin kaksion neliöhintaSaarijärvi769 €Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
Suurimmat tulotKurkimäki31 776 €Pienimmät tulotNiuvaniemen Sairaala-alue20 091 €Vuokralla asuvat taloudet
Eniten vuokralla asuviaNiuvaniemen Sairaala-alue84 %Vähiten vuokralla asuviaJännevirta0 %16–34-vuotiaat
Eniten 16–34-vuotiaitaEtu-Niirala45 %Vähiten 16–34-vuotiaitaViitaniemi7 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 948 €
- +4,4 % vuodesta 2020
- 2025 Q3–2026 Q2
- Suomi2 502 €
- Kaksion vuokra / m²
- 14,69 €
- kuukaudessa
- Suomi16,12 €
- Asukkaat
- 125 666
- +8,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 390 €
- +29,5 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 116 € kuukaudessa
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 45 %
- 66 704 taloudesta
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Suomi36 %
Postinumeroalueet
Kuopio · Kaksion neliöhinta
1 948 €
* Viivoitettu: luku suuremmalta alueelta
| 70100Kuopio Keskus | 2 281 € | 15,96 € | 24 747 € | 55 % | 12 729 |
|---|---|---|---|---|---|
| 70110Etu-Niirala | 2 675 € | 15,96 € | 22 936 € | 67 % | 4 940 |
| 70150Neulamäki | 1 057 € | 13,66 € | 20 943 € | 62 % | 5 373 |
| 70200Puijonlaakso | 2 001 € | 13,66 € | 23 223 € | 67 % | 8 127 |
| 70210Kuopion Keskussairaala-alue | 1 367 €* | 13,66 € | 23 801 € | – | 49 |
| 70240Niuvaniemen Sairaala-alue | 1 367 €* | 13,66 € | 20 091 € | 84 % | 102 |
| 70260Julkula | 1 367 €* | 13,66 € | 29 062 € | 33 % | 2 629 |
| 70280Länsi-Puijo | 1 367 €* | 13,66 € | 24 997 € | 42 % | 2 075 |
| 70300Linnanpelto | 2 371 €* | 15,96 € | 27 660 € | 57 % | 1 416 |
| 70340Inkilänmäki | 1 504 € | 13,66 € | 24 579 € | 53 % | 3 873 |
| 70400Kettulanlahti | 1 367 €* | 13,66 € | 29 851 € | 5 % | 715 |
| 70420Päiväranta | 1 266 € | 13,66 € | 27 199 € | 38 % | 2 548 |
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 948 €, 22 % vähemmän kuin Suomessa. Neliöhinta on noussut 4 % vuodesta 2020.
Hinnat ja vuokrat asunnon koon mukaan
Neljä viimeisintä neljännestä, 2025 Q3–2026 Q2. Lähde: Tilastokeskus
| Asunnon koko | Neliöhinta | Vuokra / m² kuukaudessa | Hinta–vuokra-suhde | Kaupat |
|---|---|---|---|---|
| Yksiö | 2 262 € | 19,72 € | 9,6 | 284 |
| Kaksio | 1 948 € | 14,69 € | 11,1 | 617 |
| Kolmio+ | 1 967 € | 12,61 € | 13,0 | 387 |
| Kaikki koot | 1 998 € | 14,91 € | 11,2 | 1 288 |
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Kaksio. Vuoden vuokra osuutena hinnasta ennen kuluja
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain, kaikki huoneluvut. Lähde: Tilastokeskus.
Erot alueiden välillä
Kalleimmalla postinumeroalueella kaksion neliöhinta on noin 3,6-kertainen halvimpaan verrattuna. Suurimmat mediaanitulot ovat noin 1,6-kertaiset pienimpiin verrattuna.
Kaksion neliöhinta
769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKuopio 1 948 €769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Suomen keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 27 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.
KuopioSuomi
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Asukkaiden pääasiallinen toiminta jakautuu lähes samoin kuin Suomessa: työllisiä on 43 %.
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset43 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset25 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Suomi: 44,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Suomi: 12 %
- Talouden koko
- 1,8
- Suomi: 1,9
- Asumisväljyys
- 40,2 m²
- Suomi: 41,6 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
54 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 45 % vuokralla (Suomessa 38 % vuokralla).
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto54 %
- Vuokra-asunto45 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 59 % on kerrostaloissa ja 40 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Suomessa (72,9 m² ja 78,5 m²).
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot59 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot40 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 49 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.
KuopioSuomi
- Yksinasuvat49 %, Suomi 47 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat17 %, Suomi 13 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Suomi 4 %
- Lapsitaloudet18 %, Suomi 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Suomi 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Suomi 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita52 %, Suomi 48 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Suomi 33 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 72,9 m²
- Suomi: 78,5 m²
- Asunnot
- 73 911
- Kesämökit
- 10 355
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (36 %).
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon17 %
- Ylioppilastutkinto8 %
- Ammatillinen tutkinto37 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %21 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 390 €
- vuodessa, noin 2 116 € kuukaudessa
- Suomi: 26 351 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 696 €
- vuodessa, noin 2 891 € kuukaudessa
- Suomi: 37 777 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- Suomi: 36 %
Työpaikat
Kuopiossa on 55 759 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (25 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Suomessa (19 %).
Suurimmat toimialat
KuopioSuomi
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25 %, Suomi 19 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Suomi 11 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Suomi 7 %
- Koulutus9 %, Suomi 7 %
- Teollisuus7 %, Suomi 12 %
- Rakentaminen7 %, Suomi 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 55 759
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,44
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Suomi: 0,43
Toimialaryhmät
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto2 %
- Jalostus14 %
- Palvelut83 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 8 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Suomessa. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Suomessa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).