Alue lyhyesti
Alueella Haluna (73350) asuu 379 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 30 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (112,2 m² ja 72,9 m²). 94 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Kuopion alueista 2. pienin. Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 634 € vuodessa, noin 2 136 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Kuopiossa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 74 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (59 %). Tavallista yleisempi on kaivostoiminta ja louhinta: 15 % työpaikoista (Kuopiossa alle 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Vuokralla asuvat taloudet
2 %
Kuopion 53 alueesta 2. pienin
Kuopio 45 %
Asuntojen keskikoko
112,2 m²
Kuopion 53 alueesta 9. suurin
Kuopio 72,9 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 367 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 379
- −14,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä49,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 634 €
- +24,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 136 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 2 %
- 177 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,3 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,0 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: vuokralla asuvat taloudet.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani24/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Haluna 25 634 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet52/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Haluna 2 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat31/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Haluna 14 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet18/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Haluna 30 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet22/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Haluna 20 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto42/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Haluna 23 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys28/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Haluna 11 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko9/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Haluna 112,2 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 30 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).
HalunaKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).
- Haluna42 %32 %13 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset42 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset32 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 49,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 2,1
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 53,9 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
94 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Vuokralla asuvien osuus on Kuopion alueista 2. pienin.
- Haluna94 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto94 %
- Vuokra-asunto2 %
- Muu tai tuntematon4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (112,2 m² ja 72,9 m²).
- Haluna97 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.
HalunaKuopio
- Yksinasuvat37 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet20 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita33 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt47 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 112,2 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 201
- Kesämökit
- 165
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 23 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).
- Haluna18 %55 %16 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto55 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste16 %
- Ylempi korkeakoulututkinto6 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Haluna23 %61 %17 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %23 %
- Keskimmäinen 60 %61 %
- Ylin 20 %17 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 634 €
- vuodessa, noin 2 136 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 39 161 €
- vuodessa, noin 3 263 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 74 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (59 %). Tavallista yleisempi on kaivostoiminta ja louhinta: 15 % työpaikoista (Kuopiossa alle 1 %).
Suurimmat toimialat
HalunaKuopio
- Maa-, metsä- ja kalatalous59 %, Kuopio 2 %
- Kaivostoiminta ja louhinta15 %, Kuopio 0 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Kuopio 6 %
- Kuljetus ja varastointi5 %, Kuopio 4 %
- Vesi- ja jätehuolto3 %, Kuopio 1 %
- Rakentaminen3 %, Kuopio 7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 74
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,20
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Haluna59 %22 %19 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto59 %
- Jalostus22 %
- Palvelut19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 14 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).