Asumisvalinta

Nilsiä Keskus

73300 · Kuopio · Pohjois-Savo

73300 Nilsiä Keskus

Alue lyhyesti

Alueella Nilsiä Keskus (73300) asuu 2 777 ihmistä, 2 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 42 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

Asunnoista 75 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 23 % kerrostaloissa. Asuntojen keskikoko on 74,9 m². 67 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 32 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 324 € vuodessa, noin 1 860 € kuukaudessa. Se on 12 % pienempi kuin Kuopiossa ja 15 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 18 % on työttömänä, enemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 796 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 6 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 12 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    42 %

    Kuopion 53 alueesta 4. suurin

    Kuopio 23 %

  • Työttömyys

    18 %

    Kuopion 53 alueesta 5. suurin

    Kuopio 12 %

  • Yksinasuvat

    54 %

    Kuopion 53 alueesta 8. suurin

    Kuopio 49 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    22 %

    Kuopion 53 alueesta 9. pienin

    Kuopio 38 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
2 777
−12,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä55,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 324 €
+30,8 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 860 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
32 %
1 629 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
22 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Nilsiä Keskus1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani47/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Nilsiä Keskus 22 324 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet19/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Nilsiä Keskus 32 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat45/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Nilsiä Keskus 12 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet4/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Nilsiä Keskus 42 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet44/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Nilsiä Keskus 12 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto45/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Nilsiä Keskus 22 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys5/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Nilsiä Keskus 18 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko41/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Nilsiä Keskus 74,9 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 42 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).

Nilsiä KeskusKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 46 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Nilsiä Keskus31 %46 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset31 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat5 %
  • Eläkeläiset46 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
55,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
18 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,7
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
46,2 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

67 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 32 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Nilsiä Keskus67 %32 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto67 %
  • Vuokra-asunto32 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 75 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 23 % kerrostaloissa. Asuntojen keskikoko on 74,9 m².

  • Nilsiä Keskus23 %75 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot23 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot75 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.

Nilsiä KeskusKuopio

  • Yksinasuvat54 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet12 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita36 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt52 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
74,9 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
1 933
Kesämökit
228

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 22 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Nilsiä Keskus32 %44 %17 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon32 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto44 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste17 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 10 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Nilsiä Keskus22 %67 %10 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %22 %
  • Keskimmäinen 60 %67 %
  • Ylin 20 %10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
22 324 €
vuodessa, noin 1 860 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 393 €
vuodessa, noin 2 533 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
22 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 796 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 6 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).

Suurimmat toimialat

Nilsiä KeskusKuopio

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut33 %, Kuopio 25 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa18 %, Kuopio 10 %
  • Koulutus8 %, Kuopio 9 %
  • Rakentaminen7 %, Kuopio 7 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous6 %, Kuopio 2 %
  • Kuljetus ja varastointi5 %, Kuopio 4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
796
Työpaikkoja asukasta kohden
0,29
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Nilsiä Keskus10 %84 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto6 %
  • Jalostus10 %
  • Palvelut84 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 12 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniNilsiä KeskusKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).