Alue lyhyesti
Alueella Linnanpelto (70300) asuu 1 416 ihmistä, 1 % Kuopion asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 35 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Kuopiossa 27 %). Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 16 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (61,2 m² ja 72,9 m²). 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 371 € on hinta-alueelta Kuopio 1. Hinta vastaa 12,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 660 € vuodessa, noin 2 305 € kuukaudessa. Se on 9 % suurempi kuin Kuopiossa ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 808 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (34 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 5 % työpaikoista (Kuopiossa 1 %).
Asukasmäärä on kasvanut 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
49 %
Kuopion 53 alueesta 3. suurin
Kuopio 38 %
16–34-vuotiaat
35 %
Kuopion 53 alueesta 5. suurin
Kuopio 27 %
Pientaloasunnot
16 %
Kuopion 53 alueesta 7. pienin
Kuopio 40 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,57
Kuopion 53 alueesta 7. suurin
Kuopio 0,44
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 371 €
- Luku alueelta Kuopio 1
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,96 €
- Luku alueelta Kuopio 1
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 1 416
- +37,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä41,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 660 €
- +21,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 305 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 57 %
- 805 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 49 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 371 € on hinta-alueelta Kuopio 1. Hinta vastaa 12,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.
Neliöhinta
2 371 €
Luku alueelta Kuopio 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 60 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,96 €
Luku alueelta Kuopio 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 12,4 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 8,1 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 651–790 €
- Luku alueelta Kuopio 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,6 %−1,3 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 1) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: korkea-asteen tutkinto.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani12/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Linnanpelto 27 660 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet7/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Linnanpelto 57 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat5/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Linnanpelto 35 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet43/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Linnanpelto 18 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet34/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Linnanpelto 16 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto3/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Linnanpelto 49 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys40/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Linnanpelto 9 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko46/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Linnanpelto 61,2 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 35 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Kuopiossa 27 %).
LinnanpeltoKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 52 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (43 %).
- Linnanpelto52 %20 %11 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset52 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 41,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 9 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 1,7
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 35,7 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %).
- Linnanpelto43 %57 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto43 %
- Vuokra-asunto57 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (61,2 m² ja 72,9 m²).
- Linnanpelto84 %16 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot84 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot16 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 16 % lapsiperheitä.
LinnanpeltoKuopio
- Yksinasuvat50 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat23 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit10 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet16 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita63 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 61,2 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 904
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 49 % aikuisista, enemmän kuin Kuopiossa (38 %). Osuus on Kuopion alueista 3. suurin.
- Linnanpelto12 %30 %29 %20 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon10 %
- Ylioppilastutkinto12 %
- Ammatillinen tutkinto30 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
- Ylempi korkeakoulututkinto20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Linnanpelto15 %63 %22 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %63 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 660 €
- vuodessa, noin 2 305 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 34 984 €
- vuodessa, noin 2 915 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 49 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 808 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (34 %). Tavallista yleisempi on vesi- ja jätehuolto: 5 % työpaikoista (Kuopiossa 1 %).
Suurimmat toimialat
LinnanpeltoKuopio
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta34 %, Kuopio 6 %
- Rakentaminen12 %, Kuopio 7 %
- Informaatio ja viestintä11 %, Kuopio 4 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Kuopio 25 %
- Hallinto- ja tukipalvelut9 %, Kuopio 9 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta6 %, Kuopio 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 808
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,57
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Linnanpelto24 %76 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus24 %
- Palvelut76 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa. Mediaanitulot ovat nousseet 22 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).