Asumisvalinta

Hiltulanlahti

70870 · Kuopio · Pohjois-Savo

70870 Hiltulanlahti

Alue lyhyesti

Alueella Hiltulanlahti (70870) asuu 2 366 ihmistä, 2 % Kuopion asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 20 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (121,9 m² ja 72,9 m²). 97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 371 € on hinta-alueelta Kuopio 1. Hinta vastaa 12,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 122 € vuodessa, noin 2 510 € kuukaudessa. Se on 19 % suurempi kuin Kuopiossa ja 14 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 208 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (22 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 1 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    99 %

    Kuopion 53 alueesta 2. suurin

    Kuopio 40 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    2 %

    Kuopion 53 alueesta 4. pienin

    Kuopio 45 %

  • Yksinasuvat

    20 %

    Kuopion 53 alueesta 4. pienin

    Kuopio 49 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,09

    Kuopion 53 alueesta 6. pienin

    Kuopio 0,44

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 371 €
Luku alueelta Kuopio 1
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
15,96 €
Luku alueelta Kuopio 1
Kuopio14,69 €
Asukkaat
2 366
+1,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä41,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 122 €
+27,3 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 510 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
2 %
912 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
40 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 2 371 € on hinta-alueelta Kuopio 1. Hinta vastaa 12,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.

Neliöhinta

2 371 €

Luku alueelta Kuopio 1
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 60 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,96 €

Luku alueelta Kuopio 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Hiltulanlahti2 371 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,4 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
8,1 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
651–790 €
Luku alueelta Kuopio 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,6 %−1,3 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 1) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: asuntojen keskikoko.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani7/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Hiltulanlahti 30 122 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet50/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Hiltulanlahti 2 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat22/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Hiltulanlahti 17 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet45/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Hiltulanlahti 17 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet6/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Hiltulanlahti 33 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto13/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Hiltulanlahti 40 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys48/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Hiltulanlahti 6 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko3/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Hiltulanlahti 121,9 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 33 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %).

HiltulanlahtiKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 21 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (14 %).

  • Hiltulanlahti48 %19 %21 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset48 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat7 %
  • Eläkeläiset19 %
  • Lapset 0–14 v.21 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
41,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
2,6
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
47,6 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Hiltulanlahti97 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto97 %
  • Vuokra-asunto2 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (121,9 m² ja 72,9 m²).

  • Hiltulanlahti99 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 33 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 20 %.

HiltulanlahtiKuopio

  • Yksinasuvat20 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet33 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
121,9 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
964
Kesämökit
308

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 40 % aikuisista, enemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Hiltulanlahti12 %45 %27 %13 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon12 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto45 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste27 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto13 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Hiltulanlahti14 %60 %26 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 122 €
vuodessa, noin 2 510 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
61 541 €
vuodessa, noin 5 128 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
40 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 208 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (22 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).

Suurimmat toimialat

HiltulanlahtiKuopio

  • Maa-, metsä- ja kalatalous22 %, Kuopio 2 %
  • Kuljetus ja varastointi17 %, Kuopio 4 %
  • Rakentaminen15 %, Kuopio 7 %
  • Teollisuus7 %, Kuopio 7 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut7 %, Kuopio 25 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Kuopio 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
208
Työpaikkoja asukasta kohden
0,09
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Hiltulanlahti22 %25 %53 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto22 %
  • Jalostus25 %
  • Palvelut53 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 1 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHiltulanlahtiKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).