Asumisvalinta

Vehmersalmi Keskus

71310 · Kuopio · Pohjois-Savo

71310 Vehmersalmi Keskus

Alue lyhyesti

Alueella Vehmersalmi Keskus (71310) asuu 1 062 ihmistä, 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 40 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 45 % on yksinasuvia ja 11 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (88,9 m² ja 72,9 m²). 78 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 21 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 582 € vuodessa, noin 1 965 € kuukaudessa. Se on 7 % pienempi kuin Kuopiossa ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 139 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (24 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 18 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 15 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    40 %

    Kuopion 53 alueesta 5. suurin

    Kuopio 23 %

  • Lapsiperheet

    11 %

    Kuopion 53 alueesta 8. pienin

    Kuopio 18 %

  • Työttömyys

    16 %

    Kuopion 53 alueesta 9. suurin

    Kuopio 12 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
1 062
−14,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä55,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 582 €
+34,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 965 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
21 %
587 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
27 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Vehmersalmi Keskus1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani39/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Vehmersalmi Keskus 23 582 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet23/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Vehmersalmi Keskus 21 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat43/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Vehmersalmi Keskus 12 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet5/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Vehmersalmi Keskus 40 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet46/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Vehmersalmi Keskus 11 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto33/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Vehmersalmi Keskus 27 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys9/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Vehmersalmi Keskus 16 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko30/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Vehmersalmi Keskus 88,9 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 40 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).

Vehmersalmi KeskusKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 44 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Vehmersalmi Keskus35 %44 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset35 %
  • Työttömät7 %
  • Opiskelijat5 %
  • Eläkeläiset44 %
  • Lapset 0–14 v.9 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
55,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,8
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
51,4 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

78 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 21 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Vehmersalmi Keskus78 %21 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto78 %
  • Vuokra-asunto21 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (88,9 m² ja 72,9 m²).

  • Vehmersalmi Keskus94 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot3 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot94 %
  • Muut rakennukset3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 45 % on yksinasuvia ja 11 % lapsiperheitä.

Vehmersalmi KeskusKuopio

  • Yksinasuvat45 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet11 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet1 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita37 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt52 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
88,9 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
719
Kesämökit
601

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 27 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Vehmersalmi Keskus27 %44 %21 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon27 %
  • Ylioppilastutkinto2 %
  • Ammatillinen tutkinto44 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste21 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 22 % ja suurituloisimpaan 14 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Vehmersalmi Keskus22 %64 %14 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %22 %
  • Keskimmäinen 60 %64 %
  • Ylin 20 %14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 582 €
vuodessa, noin 1 965 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 673 €
vuodessa, noin 3 056 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
27 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 139 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (24 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 18 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).

Suurimmat toimialat

Vehmersalmi KeskusKuopio

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut24 %, Kuopio 25 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous18 %, Kuopio 2 %
  • Kuljetus ja varastointi14 %, Kuopio 4 %
  • Koulutus9 %, Kuopio 9 %
  • Rakentaminen9 %, Kuopio 7 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa7 %, Kuopio 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
139
Työpaikkoja asukasta kohden
0,13
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Vehmersalmi Keskus18 %73 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto18 %
  • Jalostus9 %
  • Palvelut73 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 15 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 34 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVehmersalmi KeskusKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).