Asumisvalinta

Inkilänmäki

70340 · Kuopio · Pohjois-Savo

70340 Inkilänmäki

Alue lyhyesti

Alueella Inkilänmäki (70340) asuu 3 873 ihmistä, 3 % Kuopion asukkaista. Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 28 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

Asunnoista 76 % on kerrostaloissa ja 23 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (65,8 m² ja 72,9 m²). 53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 504 €, 23 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 11 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 579 € vuodessa, noin 2 048 € kuukaudessa. Se on 3 % pienempi kuin Kuopiossa ja 7 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 452 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 27 % työpaikoista (Kuopiossa 10 %).

Asukasmäärä on kasvanut 11 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 3 %.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Yksinasuvat

    54 %

    Kuopion 53 alueesta 7. suurin

    Kuopio 49 %

  • Työttömyys

    16 %

    Kuopion 53 alueesta 8. suurin

    Kuopio 12 %

  • Pientaloasunnot

    23 %

    Kuopion 53 alueesta 9. pienin

    Kuopio 40 %

  • Vuokralla asuvat taloudet

    53 %

    Kuopion 53 alueesta 10. suurin

    Kuopio 45 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 504 €
−10,5 % vuodesta 2020
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
3 873
+10,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 579 €
+27,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 048 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
53 %
2 210 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
35 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 504 €, 23 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 11 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 504 €

Postinumeroalue 70340
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 7 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Inkilänmäki1 504 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
9,2 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
10,9 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta10/13

    769 €Saarijärvi
    Kuopio 1 948 €Inkilänmäki 1 504 €
    2 757 €Jynkänmäki
    769 €Saarijärvi2 757 €Jynkänmäki
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani30/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Inkilänmäki 24 579 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet10/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Inkilänmäki 53 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat10/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Inkilänmäki 28 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet37/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Inkilänmäki 22 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet37/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Inkilänmäki 16 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto21/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Inkilänmäki 35 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys8/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Inkilänmäki 16 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko44/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Inkilänmäki 65,8 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 28 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.

InkilänmäkiKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työttömiä on 8 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (6 %).

  • Inkilänmäki42 %26 %13 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset42 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset26 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,7
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
38,3 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %).

  • Inkilänmäki47 %53 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto47 %
  • Vuokra-asunto53 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 76 % on kerrostaloissa ja 23 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (65,8 m² ja 72,9 m²).

  • Inkilänmäki76 %23 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot76 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot23 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 16 %.

InkilänmäkiKuopio

  • Yksinasuvat54 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat18 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet16 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita57 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt28 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
65,8 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
2 405
Kesämökit
1

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 35 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Inkilänmäki18 %40 %24 %11 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto7 %
  • Ammatillinen tutkinto40 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto11 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 14 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Inkilänmäki21 %65 %14 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %65 %
  • Ylin 20 %14 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 579 €
vuodessa, noin 2 048 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
32 248 €
vuodessa, noin 2 687 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
35 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 452 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (35 %). Tavallista yleisempi on tukku- ja vähittäiskauppa: 27 % työpaikoista (Kuopiossa 10 %).

Suurimmat toimialat

InkilänmäkiKuopio

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut35 %, Kuopio 25 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa27 %, Kuopio 10 %
  • Rakentaminen12 %, Kuopio 7 %
  • Kuljetus ja varastointi8 %, Kuopio 4 %
  • Teollisuus6 %, Kuopio 7 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3 %, Kuopio 6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
452
Työpaikkoja asukasta kohden
0,12
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Inkilänmäki19 %80 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto2 %
  • Jalostus19 %
  • Palvelut80 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 11 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 3 %. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniInkilänmäkiKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).