Asumisvalinta

Länsi-Puijo

70280 · Kuopio · Pohjois-Savo

70280 Länsi-Puijo

Alue lyhyesti

Alueella Länsi-Puijo (70280) asuu 2 075 ihmistä, 2 % Kuopion asukkaista. Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 20 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista. Kotitalouksista 45 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.

Asunnoista 58 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (78,0 m² ja 72,9 m²). 58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 42 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 997 € vuodessa, noin 2 083 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Kuopiossa ja 5 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 16 % on työttömänä, enemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 102 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 29 % työpaikoista (Kuopiossa 9 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,05

    Kuopion 53 alueesta pienin

    Kuopio 0,44

  • Työttömyys

    16 %

    Kuopion 53 alueesta 7. suurin

    Kuopio 12 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
2 075
−2,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä43,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 997 €
+27,2 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 083 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
42 %
1 072 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
39 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Länsi-Puijo1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani27/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Länsi-Puijo 24 997 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet14/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Länsi-Puijo 42 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat20/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Länsi-Puijo 20 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet34/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Länsi-Puijo 23 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet17/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Länsi-Puijo 22 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto14/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Länsi-Puijo 39 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys7/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Länsi-Puijo 16 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko39/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Länsi-Puijo 78,0 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 20 % ja 65 vuotta täyttäneitä 23 % asukkaista.

Länsi-PuijoKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Työllisiä on 39 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (43 %).

  • Länsi-Puijo39 %26 %17 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset39 %
  • Työttömät8 %
  • Opiskelijat8 %
  • Eläkeläiset26 %
  • Lapset 0–14 v.17 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
43,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
16 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,9
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
40,6 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

58 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 42 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Länsi-Puijo58 %42 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto58 %
  • Vuokra-asunto42 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 58 % on kerrostaloissa ja 43 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (78,0 m² ja 72,9 m²).

  • Länsi-Puijo58 %43 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot58 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot43 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 45 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.

Länsi-PuijoKuopio

  • Yksinasuvat45 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat11 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit4 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet22 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet5 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt32 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
78,0 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
1 174
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 39 % aikuisista, saman verran kuin Kuopiossa (38 %).

  • Länsi-Puijo18 %38 %23 %16 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon18 %
  • Ylioppilastutkinto6 %
  • Ammatillinen tutkinto38 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Länsi-Puijo21 %63 %16 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 997 €
vuodessa, noin 2 083 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
35 242 €
vuodessa, noin 2 937 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
39 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 102 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (30 %). Tavallista yleisempi on koulutus: 29 % työpaikoista (Kuopiossa 9 %).

Suurimmat toimialat

Länsi-PuijoKuopio

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut30 %, Kuopio 25 %
  • Koulutus29 %, Kuopio 9 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Kuopio 10 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut7 %, Kuopio 9 %
  • Rakentaminen6 %, Kuopio 7 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4 %, Kuopio 6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
102
Työpaikkoja asukasta kohden
0,05
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Länsi-Puijo91 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto3 %
  • Jalostus6 %
  • Palvelut91 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 3 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 27 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLänsi-PuijoKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).