Alue lyhyesti
Alueella Neulamäki (70150) asuu 5 373 ihmistä, 4 % Kuopion asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 37 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Kuopiossa 27 %). Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
Asunnoista 73 % on kerrostaloissa ja 26 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (61,1 m² ja 72,9 m²). 62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 057 €, 46 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on Kuopion alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 31 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 6,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 943 € vuodessa, noin 1 745 € kuukaudessa. Se on 18 % pienempi kuin Kuopiossa ja 21 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Kuopion alueista 3. pienimmät. Työvoimasta 19 % on työttömänä, enemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 1 126 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (21 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (5 %).
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
16 %
Kuopion 53 alueesta 2. suurin
Kuopio 9 %
Työttömyys
19 %
Kuopion 53 alueesta 2. suurin
Kuopio 12 %
16–34-vuotiaat
37 %
Kuopion 53 alueesta 4. suurin
Kuopio 27 %
Vuokralla asuvat taloudet
62 %
Kuopion 53 alueesta 4. suurin
Kuopio 45 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 057 €
- −30,7 % vuodesta 2020
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 5 373
- +4,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 943 €
- +18,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 745 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 62 %
- 3 073 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 057 €, 46 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on Kuopion alueista 2. matalin. Neliöhinta on laskenut 31 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 057 €
Postinumeroalue 70150
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 26 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 6,4 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 15,5 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, mediaanitulot, työttömyys.
Kaksion neliöhinta12/13
769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKuopio 1 948 €Neulamäki 1 057 €769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani51/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Neulamäki 20 943 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet4/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Neulamäki 62 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat4/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Neulamäki 37 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet46/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Neulamäki 17 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet42/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Neulamäki 15 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto27/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Neulamäki 31 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys2/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Neulamäki 19 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko47/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Neulamäki 61,1 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 37 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Kuopiossa 27 %).
NeulamäkiKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 16 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (9 %).
- Neulamäki39 %16 %20 %11 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset39 %
- Työttömät9 %
- Opiskelijat16 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.11 %
- Muut5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 19 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 1,7
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 35,4 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
62 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %).
- Neulamäki38 %62 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto38 %
- Vuokra-asunto62 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 73 % on kerrostaloissa ja 26 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (61,1 m² ja 72,9 m²).
- Neulamäki73 %26 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot73 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot26 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 53 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.
NeulamäkiKuopio
- Yksinasuvat53 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat23 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit7 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet15 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita64 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt21 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 61,1 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 3 259
- Kesämökit
- 12
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 31 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).
- Neulamäki24 %11 %34 %20 %11 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon24 %
- Ylioppilastutkinto11 %
- Ammatillinen tutkinto34 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
- Ylempi korkeakoulututkinto11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 32 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Neulamäki32 %59 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %32 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 943 €
- vuodessa, noin 1 745 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 214 €
- vuodessa, noin 2 268 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 31 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 1 126 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (21 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (5 %).
Suurimmat toimialat
NeulamäkiKuopio
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus21 %, Kuopio 5 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa17 %, Kuopio 10 %
- Teollisuus11 %, Kuopio 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Kuopio 25 %
- Rakentaminen9 %, Kuopio 7 %
- Kuljetus ja varastointi8 %, Kuopio 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 126
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,21
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Neulamäki20 %80 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus20 %
- Palvelut80 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 5 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa. Mediaanitulot ovat nousseet 19 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).