Asumisvalinta

Maaninka Keskus

71750 · Kuopio · Pohjois-Savo

71750 Maaninka Keskus

Alue lyhyesti

Alueella Maaninka Keskus (71750) asuu 1 029 ihmistä, 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 37 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 49 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (82,5 m² ja 72,9 m²). 68 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 29 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 897 € vuodessa, noin 1 991 € kuukaudessa. Se on 6 % pienempi kuin Kuopiossa ja 9 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 15 % on työttömänä, enemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 332 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 17 % työpaikoista (Kuopiossa 6 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 65 vuotta täyttäneet

    37 %

    Kuopion 53 alueesta 8. suurin

    Kuopio 23 %

  • Työttömyys

    15 %

    Kuopion 53 alueesta 11. suurin

    Kuopio 12 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
1 029
−8,8 % vuodesta 2014
Keski-ikä52,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 897 €
+32,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 991 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
29 %
568 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
27 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Maaninka Keskus1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani36/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Maaninka Keskus 23 897 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet20/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Maaninka Keskus 29 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat42/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Maaninka Keskus 12 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet8/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Maaninka Keskus 37 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet38/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Maaninka Keskus 15 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto34/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Maaninka Keskus 27 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys11/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Maaninka Keskus 15 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko36/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Maaninka Keskus 82,5 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 37 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).

Maaninka KeskusKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 40 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Maaninka Keskus35 %40 %12 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset35 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat4 %
  • Eläkeläiset40 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
52,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
15 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,8
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
48,1 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

68 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 29 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Maaninka Keskus68 %29 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto68 %
  • Vuokra-asunto29 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (96 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (82,5 m² ja 72,9 m²).

  • Maaninka Keskus96 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot2 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot96 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 49 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.

Maaninka KeskusKuopio

  • Yksinasuvat49 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat7 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet15 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita37 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt48 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
82,5 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
665
Kesämökit
90

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 27 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Maaninka Keskus25 %46 %20 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon25 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto46 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Maaninka Keskus20 %66 %15 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %66 %
  • Ylin 20 %15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 897 €
vuodessa, noin 1 991 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
33 309 €
vuodessa, noin 2 776 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
27 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 332 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (31 %). Tavallista yleisempi on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta: 17 % työpaikoista (Kuopiossa 6 %).

Suurimmat toimialat

Maaninka KeskusKuopio

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut31 %, Kuopio 25 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta17 %, Kuopio 6 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Kuopio 10 %
  • Koulutus9 %, Kuopio 9 %
  • Kuljetus ja varastointi8 %, Kuopio 4 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous5 %, Kuopio 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
332
Työpaikkoja asukasta kohden
0,32
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Maaninka Keskus92 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto5 %
  • Jalostus3 %
  • Palvelut92 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniMaaninka KeskusKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).