Alue lyhyesti
Alueella Pajulahti (73360) asuu 561 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 26 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (105,8 m² ja 72,9 m²). 89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 874 € vuodessa, noin 2 240 € kuukaudessa. Se on 6 % suurempi kuin Kuopiossa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 63 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (29 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Yksinasuvat
26 %
Kuopion 53 alueesta 8. pienin
Kuopio 49 %
Pientaloasunnot
99 %
Kuopion 53 alueesta 11. suurin
Kuopio 40 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 367 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 561
- −9,8 % vuodesta 2014
- Keski-ikä46,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 874 €
- +27,5 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 240 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 9 %
- 246 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 28 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,3 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,0 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani18/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Pajulahti 26 874 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet29/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Pajulahti 9 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat30/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Pajulahti 14 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet28/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Pajulahti 25 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet10/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Pajulahti 26 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto31/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Pajulahti 28 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys30/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Pajulahti 11 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko14/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Pajulahti 105,8 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 26 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %).
PajulahtiKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Opiskelijoita on 7 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (9 %).
- Pajulahti45 %27 %14 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset45 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat7 %
- Eläkeläiset27 %
- Lapset 0–14 v.14 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 46,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 2,3
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 47,0 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
89 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).
- Pajulahti89 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto89 %
- Vuokra-asunto9 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (105,8 m² ja 72,9 m²).
- Pajulahti99 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 26 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 26 %.
PajulahtiKuopio
- Yksinasuvat26 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet26 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita37 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt37 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 105,8 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 279
- Kesämökit
- 147
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).
- Pajulahti19 %50 %20 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto50 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
- Ylempi korkeakoulututkinto7 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Pajulahti20 %59 %21 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 874 €
- vuodessa, noin 2 240 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 47 630 €
- vuodessa, noin 3 969 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 28 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 63 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (29 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).
Suurimmat toimialat
PajulahtiKuopio
- Maa-, metsä- ja kalatalous29 %, Kuopio 2 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25 %, Kuopio 25 %
- Koulutus14 %, Kuopio 9 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta11 %, Kuopio 6 %
- Rakentaminen8 %, Kuopio 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa3 %, Kuopio 10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 63
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,11
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Pajulahti29 %62 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto29 %
- Jalostus10 %
- Palvelut62 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).