Asumisvalinta

Viitaniemi

73710 · Kuopio · Pohjois-Savo

73710 Viitaniemi

Alue lyhyesti

Alueella Viitaniemi (73710) asuu 125 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Asukasmäärä on Kuopion alueista 2. pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 48 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Osuus on Kuopion alueista 2. suurin. Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 7 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (94,6 m² ja 72,9 m²). 90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 21 309 € vuodessa, noin 1 776 € kuukaudessa. Se on 16 % pienempi kuin Kuopiossa ja 19 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 22 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (64 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 25 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    7 %

    Kuopion 53 alueesta pienin

    Kuopio 27 %

  • Korkea-asteen tutkinto

    10 %

    Kuopion 53 alueesta pienin

    Kuopio 38 %

  • Asukkaat

    125

    Kuopion 53 alueesta 2. pienin

  • Opiskelijat

    2 %

    Kuopion 53 alueesta 3. pienin

    Kuopio 9 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
125
−25,1 % vuodesta 2014
Keski-ikä59,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 309 €
+30,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 776 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
9 %
68 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
10 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Viitaniemi1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 4 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, lapsiperheet, korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani50/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Viitaniemi 21 309 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet30/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Viitaniemi 9 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat53/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Viitaniemi 7 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet2/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Viitaniemi 48 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet51/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Viitaniemi 7 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto53/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Viitaniemi 10 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys41/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Viitaniemi 9 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko28/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Viitaniemi 94,6 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 48 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Osuus on Kuopion alueista 2. suurin.

ViitaniemiKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 54 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Viitaniemi34 %54 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset34 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat2 %
  • Eläkeläiset54 %
  • Lapset 0–14 v.6 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
59,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,8
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
53,1 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

90 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 9 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Viitaniemi90 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto90 %
  • Vuokra-asunto9 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (94 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (94,6 m² ja 72,9 m²).

  • Viitaniemi94 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot4 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot94 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 7 % lapsiperheitä.

ViitaniemiKuopio

  • Yksinasuvat37 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet7 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet0 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet1 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita32 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt62 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
94,6 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
93
Kesämökit
58

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 10 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %). Osuus on Kuopion alueista pienin.

  • Viitaniemi22 %64 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon22 %
  • Ylioppilastutkinto3 %
  • Ammatillinen tutkinto64 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste8 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Viitaniemi28 %63 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %28 %
  • Keskimmäinen 60 %63 %
  • Ylin 20 %9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
21 309 €
vuodessa, noin 1 776 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
36 119 €
vuodessa, noin 3 010 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
10 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 22 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (64 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).

Suurimmat toimialat

ViitaniemiKuopio

  • Maa-, metsä- ja kalatalous64 %, Kuopio 2 %
  • Kuljetus ja varastointi23 %, Kuopio 4 %
  • Vesi- ja jätehuolto9 %, Kuopio 1 %
  • Muu palvelutoiminta5 %, Kuopio 2 %
  • Kaivostoiminta ja louhinta0 %, Kuopio 0 %
  • Teollisuus0 %, Kuopio 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
22
Työpaikkoja asukasta kohden
0,18
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Viitaniemi64 %27 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto64 %
  • Jalostus9 %
  • Palvelut27 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 25 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 31 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniViitaniemiKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).