Alue lyhyesti
Alueella Särkiniemi (70700) asuu 3 794 ihmistä, 3 % Kuopion asukkaista. Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 31 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista. Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.
Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 28 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (67,5 m² ja 72,9 m²). 53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 628 €, 16 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 5 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 9,9 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 064 € vuodessa, noin 2 005 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Kuopiossa ja 9 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 2 492 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (27 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 17 % työpaikoista (Kuopiossa 7 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Opiskelijat
11 %
Kuopion 53 alueesta 5. suurin
Kuopio 9 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,66
Kuopion 53 alueesta 6. suurin
Kuopio 0,44
16–34-vuotiaat
31 %
Kuopion 53 alueesta 7. suurin
Kuopio 27 %
Vuokralla asuvat taloudet
53 %
Kuopion 53 alueesta 9. suurin
Kuopio 45 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 628 €
- −4,8 % vuodesta 2020
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 3 794
- −3,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä42,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 064 €
- +26,2 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 005 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 53 %
- 2 044 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 628 €, 16 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 5 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
1 628 €
Postinumeroalue 70700
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 29 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 9,9 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 10,1 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Kaksion neliöhinta7/13
769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKuopio 1 948 €Särkiniemi 1 628 €769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani34/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Särkiniemi 24 064 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet9/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Särkiniemi 53 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat7/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Särkiniemi 31 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet41/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Särkiniemi 20 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet33/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Särkiniemi 17 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto17/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Särkiniemi 38 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys16/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Särkiniemi 13 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko42/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Särkiniemi 67,5 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 31 % ja 65 vuotta täyttäneitä 20 % asukkaista.
SärkiniemiKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 23 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (25 %).
- Särkiniemi44 %11 %23 %13 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.13 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 42,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 13 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 1,8
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 37,0 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
53 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %).
- Särkiniemi47 %53 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto47 %
- Vuokra-asunto53 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 28 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (67,5 m² ja 72,9 m²).
- Särkiniemi68 %28 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot68 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot28 %
- Muut rakennukset4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 48 % on yksinasuvia ja 17 % lapsiperheitä.
SärkiniemiKuopio
- Yksinasuvat48 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat20 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet17 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita56 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 67,5 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 2 260
- Kesämökit
- 131
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, saman verran kuin Kuopiossa (38 %).
- Särkiniemi19 %34 %23 %15 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto9 %
- Ammatillinen tutkinto34 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto15 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Särkiniemi26 %60 %13 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %26 %
- Keskimmäinen 60 %60 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 24 064 €
- vuodessa, noin 2 005 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 461 €
- vuodessa, noin 2 788 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 2 492 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (27 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 17 % työpaikoista (Kuopiossa 7 %).
Suurimmat toimialat
SärkiniemiKuopio
- Tukku- ja vähittäiskauppa27 %, Kuopio 10 %
- Rakentaminen17 %, Kuopio 7 %
- Teollisuus15 %, Kuopio 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Kuopio 25 %
- Kuljetus ja varastointi8 %, Kuopio 4 %
- Hallinto- ja tukipalvelut6 %, Kuopio 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 492
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,66
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Särkiniemi37 %63 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus37 %
- Palvelut63 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 26 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).