Alue lyhyesti
Alueella Mustinlahti (71380) asuu 126 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Asukasmäärä on Kuopion alueista 3. pienin. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 52 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Osuus on Kuopion alueista suurin. Kotitalouksista 36 % on yksinasuvia ja 9 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (96,5 m² ja 72,9 m²). 92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 20 550 € vuodessa, noin 1 712 € kuukaudessa. Se on 19 % pienempi kuin Kuopiossa ja 22 % pienempi kuin Suomessa. Tulot ovat Kuopion alueista 2. pienimmät. Työvoimasta 19 % on työttömänä, enemmän kuin Kuopiossa (12 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 20 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
65 vuotta täyttäneet
52 %
Kuopion 53 alueesta suurin
Kuopio 23 %
Opiskelijat
2 %
Kuopion 53 alueesta 2. pienin
Kuopio 9 %
Korkea-asteen tutkinto
11 %
Kuopion 53 alueesta 2. pienin
Kuopio 38 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
20 550 €
Kuopion 53 alueesta 2. pienin
Kuopio 25 390 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 367 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 126
- −20,3 % vuodesta 2014
- Keski-ikä58,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 550 €
- +28,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 712 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 6 %
- 66 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 11 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,3 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,0 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 8:stä: mediaanitulot, 16–34-vuotiaat, 65 vuotta täyttäneet, korkea-asteen tutkinto, työttömyys.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani52/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Mustinlahti 20 550 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet32/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Mustinlahti 6 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat51/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Mustinlahti 9 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet1/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Mustinlahti 52 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet49/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Mustinlahti 9 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto52/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Mustinlahti 11 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys3/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Mustinlahti 19 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko26/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Mustinlahti 96,5 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 52 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Osuus on Kuopion alueista suurin.
MustinlahtiKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 57 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).
- Mustinlahti28 %57 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset28 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat2 %
- Eläkeläiset57 %
- Lapset 0–14 v.6 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 58,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 19 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 1,9
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 53,2 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 6 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).
- Mustinlahti92 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto92 %
- Vuokra-asunto6 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (96,5 m² ja 72,9 m²).
- Mustinlahti99 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 36 % on yksinasuvia ja 9 % lapsiperheitä.
MustinlahtiKuopio
- Yksinasuvat36 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet9 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet0 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita26 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt67 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 96,5 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 83
- Kesämökit
- 212
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 11 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %). Osuus on Kuopion alueista 2. pienin.
- Mustinlahti34 %54 %10 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon34 %
- Ylioppilastutkinto1 %
- Ammatillinen tutkinto54 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste10 %
- Ylempi korkeakoulututkinto1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 30 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Mustinlahti30 %59 %11 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %30 %
- Keskimmäinen 60 %59 %
- Ylin 20 %11 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 20 550 €
- vuodessa, noin 1 712 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 38 008 €
- vuodessa, noin 3 167 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 11 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Suurimmat toimialat
MustinlahtiKuopio
Ei julkaista: liian vähän asukkaita
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 9
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,07
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
Ei julkaista: liian vähän asukkaita
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 20 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).