Alue lyhyesti
Alueella Karttula Keskus (72100) asuu 1 411 ihmistä, 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 37 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (86,7 m² ja 72,9 m²). 72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 26 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 047 € vuodessa, noin 1 921 € kuukaudessa. Se on 9 % pienempi kuin Kuopiossa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 426 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 16 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 16 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
16–34-vuotiaat
12 %
Kuopion 53 alueesta 8. pienin
Kuopio 27 %
Lapsiperheet
15 %
Kuopion 53 alueesta 11. pienin
Kuopio 18 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 047 €
Kuopion 53 alueesta 11. pienin
Kuopio 25 390 €
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 367 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 1 411
- −15,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä52,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 047 €
- +29,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 921 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 26 %
- 775 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,3 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,0 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani43/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Karttula Keskus 23 047 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet21/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Karttula Keskus 26 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat46/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Karttula Keskus 12 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet9/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Karttula Keskus 37 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet43/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Karttula Keskus 15 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto41/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Karttula Keskus 23 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys12/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Karttula Keskus 14 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko32/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Karttula Keskus 86,7 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 37 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).
Karttula KeskusKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 40 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).
- Karttula Keskus35 %40 %12 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset35 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat5 %
- Eläkeläiset40 %
- Lapset 0–14 v.12 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 52,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 1,8
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 49,6 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 26 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).
- Karttula Keskus72 %26 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto72 %
- Vuokra-asunto26 %
- Muu tai tuntematon2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (86,7 m² ja 72,9 m²).
- Karttula Keskus93 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot5 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot93 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 50 % on yksinasuvia ja 15 % lapsiperheitä.
Karttula KeskusKuopio
- Yksinasuvat50 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet15 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita37 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt50 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 86,7 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 969
- Kesämökit
- 765
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 23 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).
- Karttula Keskus25 %50 %18 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon25 %
- Ylioppilastutkinto2 %
- Ammatillinen tutkinto50 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
- Ylempi korkeakoulututkinto5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 13 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Karttula Keskus23 %65 %13 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %23 %
- Keskimmäinen 60 %65 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 23 047 €
- vuodessa, noin 1 921 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 33 195 €
- vuodessa, noin 2 766 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 23 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 426 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (29 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 16 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).
Suurimmat toimialat
Karttula KeskusKuopio
- Terveys- ja sosiaalipalvelut29 %, Kuopio 25 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous16 %, Kuopio 2 %
- Rakentaminen9 %, Kuopio 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa8 %, Kuopio 10 %
- Koulutus8 %, Kuopio 9 %
- Kuljetus ja varastointi7 %, Kuopio 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 426
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,30
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Karttula Keskus16 %15 %69 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto16 %
- Jalostus15 %
- Palvelut69 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 16 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
- Airaksela71490 · Kuopio
- Kaislastenlahti71520 · Kuopio
- Syvänniemi71570 · Kuopio
- Talluskylä71640 · TervoNäytä kartalla
- Hirvilahti-Salonkulma71650 · Kuopio
- Leinolanlahti71660 · Kuopio
- Kurolanlahti71670 · Kuopio
- Itä-Karttula-Riuttasenpää72140 · Kuopio
- Tervo Keskus-Eliaksela72210 · TervoNäytä kartalla
- Suonenjoki Keskus77600 · SuonenjokiNäytä kartalla
- Lempyy77630 · SuonenjokiNäytä kartalla
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).