Asumisvalinta

Vartiala

71150 · Kuopio · Pohjois-Savo

71150 Vartiala

Alue lyhyesti

Alueella Vartiala (71150) asuu 588 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista. Kotitalouksista 32 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (109,0 m² ja 72,9 m²). 93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 539 € vuodessa, noin 2 295 € kuukaudessa. Se on 8 % suurempi kuin Kuopiossa ja 5 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 140 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (24 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 20 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    4 %

    Kuopion 53 alueesta 8. pienin

    Kuopio 9 %

  • Asuntojen keskikoko

    109,0 m²

    Kuopion 53 alueesta 11. suurin

    Kuopio 72,9 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
588
−5,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 539 €
+29,6 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 295 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
259 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
30 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Vartiala1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani13/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Vartiala 27 539 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet35/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Vartiala 5 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat19/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Vartiala 21 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet35/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Vartiala 22 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet20/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Vartiala 20 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto29/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Vartiala 30 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys19/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Vartiala 12 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko11/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Vartiala 109,0 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 21 % ja 65 vuotta täyttäneitä 22 % asukkaista.

VartialaKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 4 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (9 %).

  • Vartiala43 %30 %15 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat4 %
  • Eläkeläiset30 %
  • Lapset 0–14 v.15 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
12 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
2,2
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
50,2 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

93 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Vartiala93 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto93 %
  • Vuokra-asunto5 %
  • Muu tai tuntematon2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (109,0 m² ja 72,9 m²).

  • Vartiala97 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot97 %
  • Muut rakennukset3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 32 % on yksinasuvia ja 20 % lapsiperheitä.

VartialaKuopio

  • Yksinasuvat32 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet20 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet5 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet2 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
109,0 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
283
Kesämökit
331

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 30 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Vartiala21 %48 %22 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon21 %
  • Ylioppilastutkinto2 %
  • Ammatillinen tutkinto48 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto8 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Vartiala21 %60 %19 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
27 539 €
vuodessa, noin 2 295 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
48 695 €
vuodessa, noin 4 058 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
30 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 140 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (24 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 20 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).

Suurimmat toimialat

VartialaKuopio

  • Rakentaminen24 %, Kuopio 7 %
  • Koulutus24 %, Kuopio 9 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut24 %, Kuopio 25 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous20 %, Kuopio 2 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa3 %, Kuopio 10 %
  • Majoitus- ja ravitsemistoiminta3 %, Kuopio 3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
140
Työpaikkoja asukasta kohden
0,24
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Vartiala20 %24 %56 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto20 %
  • Jalostus24 %
  • Palvelut56 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniVartialaKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).