Alue lyhyesti
Alueella Jynkkä (70780) asuu 4 990 ihmistä, 4 % Kuopion asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 37 %.
Asunnoista 70 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 30 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (82,5 m² ja 72,9 m²). 63 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 36 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 528 € vuodessa, noin 2 211 € kuukaudessa. Se on 4 % suurempi kuin Kuopiossa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 2 363 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (28 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 25 % työpaikoista (Kuopiossa 7 %).
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asukkaat
4 990
Kuopion 53 alueesta 7. suurin
Työpaikkoja asukasta kohden
0,47
Kuopion 53 alueesta 9. suurin
Kuopio 0,44
Opiskelijat
9 %
Kuopion 53 alueesta 10. suurin
Kuopio 9 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 367 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 4 990
- +0,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 528 €
- +27,6 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 211 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 36 %
- 2 386 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 37 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,3 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,0 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani20/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Jynkkä 26 528 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet17/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Jynkkä 36 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat16/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Jynkkä 22 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet36/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Jynkkä 22 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet14/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Jynkkä 25 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto20/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Jynkkä 37 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys25/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Jynkkä 11 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko35/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Jynkkä 82,5 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 25 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %).
JynkkäKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 16 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (14 %).
- Jynkkä44 %23 %16 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat9 %
- Eläkeläiset23 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 11 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 2,1
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 40,4 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
63 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 36 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).
- Jynkkä63 %36 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto63 %
- Vuokra-asunto36 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 70 % on omakoti-, pari- tai rivitaloissa ja 30 % kerrostaloissa. Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (82,5 m² ja 72,9 m²).
- Jynkkä30 %70 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot30 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot70 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 25 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 37 %.
JynkkäKuopio
- Yksinasuvat37 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat10 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet25 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet6 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet6 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 82,5 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 2 514
- Kesämökit
- 141
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 37 % aikuisista, saman verran kuin Kuopiossa (38 %).
- Jynkkä18 %40 %25 %12 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon18 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto40 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto12 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 18 % ja suurituloisimpaan 16 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Jynkkä18 %66 %16 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %18 %
- Keskimmäinen 60 %66 %
- Ylin 20 %16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 528 €
- vuodessa, noin 2 211 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 40 836 €
- vuodessa, noin 3 403 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 37 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 2 363 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (28 %). Tavallista yleisempi on rakentaminen: 25 % työpaikoista (Kuopiossa 7 %).
Suurimmat toimialat
JynkkäKuopio
- Tukku- ja vähittäiskauppa28 %, Kuopio 10 %
- Rakentaminen25 %, Kuopio 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut13 %, Kuopio 25 %
- Kuljetus ja varastointi7 %, Kuopio 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Kuopio 6 %
- Hallinto- ja tukipalvelut5 %, Kuopio 9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 363
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,47
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Jynkkä30 %70 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus30 %
- Palvelut70 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).