Alue lyhyesti
Alueella Etu-Niirala (70110) asuu 4 940 ihmistä, 4 % Kuopion asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 45 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Kuopiossa 27 %). Osuus on Kuopion alueista suurin. Yksinasuvia on 68 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (50,7 m² ja 72,9 m²). 67 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Kuopion alueista 3. suurin. Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 675 €, 37 % enemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on Kuopion alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 13 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,0 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 22 936 € vuodessa, noin 1 911 € kuukaudessa. Se on 10 % pienempi kuin Kuopiossa ja 13 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 4 181 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (25 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (5 %).
Asukasmäärä on kasvanut 37 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
1 %
Kuopion 53 alueesta pienin
Kuopio 40 %
16–34-vuotiaat
45 %
Kuopion 53 alueesta suurin
Kuopio 27 %
Yksinasuvat
68 %
Kuopion 53 alueesta 2. suurin
Kuopio 49 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,85
Kuopion 53 alueesta 3. suurin
Kuopio 0,44
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 675 €
- −12,6 % vuodesta 2020
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,96 €
- Luku alueelta Kuopio 1
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 4 940
- +36,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä43,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 936 €
- +38,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 1 911 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 67 %
- 3 536 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 675 €, 37 % enemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on Kuopion alueista 2. korkein. Neliöhinta on laskenut 13 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 675 €
Postinumeroalue 70110
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 13 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,96 €
Luku alueelta Kuopio 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,0 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 7,2 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 651–790 €
- Luku alueelta Kuopio 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−1,6 %−1,3 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 1) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 5 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, vuokralla asuvat taloudet, 16–34-vuotiaat, lapsiperheet, asuntojen keskikoko.
Kaksion neliöhinta2/13
769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKuopio 1 948 €Etu-Niirala 2 675 €769 €Saarijärvi2 757 €JynkänmäkiKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani45/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Etu-Niirala 22 936 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet3/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Etu-Niirala 67 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat1/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Etu-Niirala 45 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet30/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Etu-Niirala 24 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet52/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Etu-Niirala 7 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto19/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Etu-Niirala 38 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys24/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Etu-Niirala 12 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko53/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Etu-Niirala 50,7 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Nuoria aikuisia on paljon: 45 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Kuopiossa 27 %). Osuus on Kuopion alueista suurin.
Etu-NiiralaKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 5 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (14 %).
- Etu-Niirala45 %15 %27 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset45 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat15 %
- Eläkeläiset27 %
- Lapset 0–14 v.5 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 43,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 1,4
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 36,6 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
67 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Vuokralla asuvien osuus on Kuopion alueista 3. suurin.
- Etu-Niirala33 %67 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto33 %
- Vuokra-asunto67 %
- Muu tai tuntematon0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat kerrostaloissa (97 %). Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (50,7 m² ja 72,9 m²).
- Etu-Niirala97 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot97 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot1 %
- Muut rakennukset2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 68 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 7 %.
Etu-NiiralaKuopio
- Yksinasuvat68 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat34 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit8 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet7 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet1 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita68 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt26 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 50,7 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 4 022
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, saman verran kuin Kuopiossa (38 %).
- Etu-Niirala15 %18 %29 %24 %13 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon15 %
- Ylioppilastutkinto18 %
- Ammatillinen tutkinto29 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 25 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Etu-Niirala25 %62 %13 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %25 %
- Keskimmäinen 60 %62 %
- Ylin 20 %13 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 22 936 €
- vuodessa, noin 1 911 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 712 €
- vuodessa, noin 2 226 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 38 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 4 181 työpaikkaa, ja suurin toimiala on julkinen hallinto ja maanpuolustus (25 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (5 %).
Suurimmat toimialat
Etu-NiiralaKuopio
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus25 %, Kuopio 5 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18 %, Kuopio 25 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Kuopio 10 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Kuopio 6 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta7 %, Kuopio 3 %
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta6 %, Kuopio 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 4 181
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,85
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Etu-Niirala97 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus3 %
- Palvelut97 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 37 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa. Mediaanitulot ovat nousseet 38 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa (29 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).