Asumisvalinta

Airaksela

71490 · Kuopio · Pohjois-Savo

71490 Airaksela

Alue lyhyesti

Alueella Airaksela (71490) asuu 266 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 29 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (105,0 m² ja 72,9 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 854 € vuodessa, noin 2 404 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Kuopiossa ja 9 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 31 työpaikkaa, ja suurin toimiala on vesi- ja jätehuolto (32 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (1 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Pientaloasunnot

    100 %

    Kuopion 53 alueesta suurin

    Kuopio 40 %

  • Asukkaat

    266

    Kuopion 53 alueesta 8. pienin

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani

    28 854 €

    Kuopion 53 alueesta 11. suurin

    Kuopio 25 390 €

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
266
−4,0 % vuodesta 2014
Keski-ikä44,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 854 €
+28,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 404 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
4 %
118 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
34 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Airaksela1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani11/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Airaksela 28 854 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet40/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Airaksela 4 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat26/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Airaksela 15 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet39/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Airaksela 21 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet15/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Airaksela 24 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto22/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Airaksela 34 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys33/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Airaksela 10 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko15/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Airaksela 105,0 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 24 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %).

AirakselaKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Alle 15-vuotiaita lapsia on 18 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (14 %).

  • Airaksela45 %24 %18 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset45 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset24 %
  • Lapset 0–14 v.18 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
44,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
10 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
2,3
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
49,0 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Airaksela95 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto95 %
  • Vuokra-asunto4 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (100 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (105,0 m² ja 72,9 m²).

  • Airaksela100 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot100 %
  • Muut rakennukset0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 24 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 29 %.

AirakselaKuopio

  • Yksinasuvat29 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat0 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet24 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita46 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt33 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
105,0 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
140
Kesämökit
179

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 34 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Airaksela16 %49 %25 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon16 %
  • Ylioppilastutkinto1 %
  • Ammatillinen tutkinto49 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 16 % ja suurituloisimpaan 20 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Airaksela16 %64 %20 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %16 %
  • Keskimmäinen 60 %64 %
  • Ylin 20 %20 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
28 854 €
vuodessa, noin 2 404 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
49 453 €
vuodessa, noin 4 121 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
34 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 31 työpaikkaa, ja suurin toimiala on vesi- ja jätehuolto (32 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (1 %).

Suurimmat toimialat

AirakselaKuopio

  • Vesi- ja jätehuolto32 %, Kuopio 1 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous16 %, Kuopio 2 %
  • Kuljetus ja varastointi16 %, Kuopio 4 %
  • Rakentaminen13 %, Kuopio 7 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta6 %, Kuopio 6 %
  • Teollisuus3 %, Kuopio 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
31
Työpaikkoja asukasta kohden
0,12
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Airaksela16 %48 %35 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto16 %
  • Jalostus48 %
  • Palvelut35 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 29 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniAirakselaKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).