Alue lyhyesti
Alueella Räsälä (71330) asuu 349 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 28 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (107,0 m² ja 72,9 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 071 € vuodessa, noin 2 173 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Kuopiossa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 33 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (70 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 4 %.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Pientaloasunnot
99 %
Kuopion 53 alueesta 7. suurin
Kuopio 40 %
Vuokralla asuvat taloudet
3 %
Kuopion 53 alueesta 7. pienin
Kuopio 45 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,09
Kuopion 53 alueesta 7. pienin
Kuopio 0,44
Opiskelijat
4 %
Kuopion 53 alueesta 7. pienin
Kuopio 9 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 367 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 349
- +1,7 % vuodesta 2014
- Keski-ikä49,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 071 €
- +32,5 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 173 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 3 %
- 156 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 28 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,3 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,0 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani23/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Räsälä 26 071 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet47/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Räsälä 3 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat37/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Räsälä 13 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet22/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Räsälä 29 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet27/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Räsälä 19 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto30/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Räsälä 28 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys32/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Räsälä 10 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko12/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Räsälä 107,0 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 29 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).
RäsäläKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).
- Räsälä42 %32 %15 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset42 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat4 %
- Eläkeläiset32 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 49,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 2,2
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 48,9 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).
- Räsälä95 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto95 %
- Vuokra-asunto3 %
- Muu tai tuntematon3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (107,0 m² ja 72,9 m²).
- Räsälä99 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 28 % on yksinasuvia ja 19 % lapsiperheitä.
RäsäläKuopio
- Yksinasuvat28 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet19 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita39 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt44 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 107,0 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 180
- Kesämökit
- 228
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 28 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).
- Räsälä21 %48 %20 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon21 %
- Ylioppilastutkinto3 %
- Ammatillinen tutkinto48 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste20 %
- Ylempi korkeakoulututkinto9 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 22 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Räsälä20 %58 %22 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %20 %
- Keskimmäinen 60 %58 %
- Ylin 20 %22 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 26 071 €
- vuodessa, noin 2 173 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 48 988 €
- vuodessa, noin 4 082 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 28 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 33 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (70 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).
Suurimmat toimialat
RäsäläKuopio
- Maa-, metsä- ja kalatalous70 %, Kuopio 2 %
- Hallinto- ja tukipalvelut12 %, Kuopio 9 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut9 %, Kuopio 25 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa3 %, Kuopio 10 %
- Kuljetus ja varastointi3 %, Kuopio 4 %
- Muu palvelutoiminta3 %, Kuopio 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 33
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,09
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Räsälä70 %30 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto70 %
- Jalostus0 %
- Palvelut30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 2 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa. Viime vuosina suunta on kääntynyt: vuodesta 2021 asukasmäärä on vähentynyt 4 %. Mediaanitulot ovat nousseet 32 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
- Kuopio Keskus70100 · Kuopio
- Jynkkä70780 · Kuopio
- Litmanen70820 · Kuopio
- Hiltulanlahti70870 · Kuopio
- Vehmersalmi Keskus71310 · Kuopio
- Konnuslahti-Valkeamäki79150 · LeppävirtaNäytä kartalla
- Saamaiskylä79160 · LeppävirtaNäytä kartalla
- Tuppurinmäki79180 · LeppävirtaNäytä kartalla
- Valkeamäki79190 · LeppävirtaNäytä kartalla
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).