Asumisvalinta

Käärmelahti

71720 · Kuopio · Pohjois-Savo

71720 Käärmelahti

Alue lyhyesti

Alueella Käärmelahti (71720) asuu 663 ihmistä, 1 % Kuopion asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 41 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Osuus on Kuopion alueista 2. suurin. Lapsiperheitä on 41 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 16 %.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (117,4 m² ja 72,9 m²). 97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 460 € vuodessa, noin 2 538 € kuukaudessa. Se on 20 % suurempi kuin Kuopiossa ja 16 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 6 % on työttömänä, vähemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 71 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (39 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 15 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).

Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Yksinasuvat

    16 %

    Kuopion 53 alueesta pienin

    Kuopio 49 %

  • Työttömyys

    6 %

    Kuopion 53 alueesta 3. pienin

    Kuopio 12 %

  • Pientaloasunnot

    99 %

    Kuopion 53 alueesta 4. suurin

    Kuopio 40 %

  • 65 vuotta täyttäneet

    12 %

    Kuopion 53 alueesta 4. pienin

    Kuopio 23 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
663
+4,2 % vuodesta 2014
Keski-ikä37,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 460 €
+24,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 538 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
2 %
238 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
32 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Käärmelahti1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 8:stä: lapsiperheet, työttömyys.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani4/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Käärmelahti 30 460 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet48/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Käärmelahti 2 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat21/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Käärmelahti 18 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet50/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Käärmelahti 12 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet2/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Käärmelahti 41 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto24/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Käärmelahti 32 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys51/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Käärmelahti 6 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko4/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Käärmelahti 117,4 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Lapsiperheitä on paljon: 41 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Kuopiossa 18 %). Osuus on Kuopion alueista 2. suurin.

KäärmelahtiKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 13 % asukkaista, vähemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Käärmelahti51 %13 %25 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset51 %
  • Työttömät3 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset13 %
  • Lapset 0–14 v.25 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
37,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
6 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
2,8
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
43,4 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

97 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 2 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Käärmelahti97 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto97 %
  • Vuokra-asunto2 %
  • Muu tai tuntematon1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (117,4 m² ja 72,9 m²).

  • Käärmelahti99 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Lapsiperheitä on 41 % kotitalouksista (Kuopiossa 18 %) ja yksinasuvia 16 %.

KäärmelahtiKuopio

  • Yksinasuvat16 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet41 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet9 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet3 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt23 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
117,4 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
265
Kesämökit
65

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 32 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Käärmelahti15 %50 %25 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon15 %
  • Ylioppilastutkinto2 %
  • Ammatillinen tutkinto50 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 26 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Käärmelahti14 %60 %26 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %14 %
  • Keskimmäinen 60 %60 %
  • Ylin 20 %26 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
30 460 €
vuodessa, noin 2 538 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
63 453 €
vuodessa, noin 5 288 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
32 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 71 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (39 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 15 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).

Suurimmat toimialat

KäärmelahtiKuopio

  • Rakentaminen39 %, Kuopio 7 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut21 %, Kuopio 25 %
  • Maa-, metsä- ja kalatalous15 %, Kuopio 2 %
  • Kuljetus ja varastointi11 %, Kuopio 4 %
  • Koulutus10 %, Kuopio 9 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa1 %, Kuopio 10 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
71
Työpaikkoja asukasta kohden
0,11
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Käärmelahti15 %39 %45 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto15 %
  • Jalostus39 %
  • Palvelut45 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on kasvanut 4 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa. Mediaanitulot ovat nousseet 25 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Kuopiossa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniKäärmelahtiKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).