Alue lyhyesti
Alueella Riistavesi (71160) asuu 1 351 ihmistä, 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 30 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (94,9 m² ja 72,9 m²). 81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 18 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 27 278 € vuodessa, noin 2 273 € kuukaudessa. Se on 7 % suurempi kuin Kuopiossa ja 4 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 14 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 215 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 13 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 13 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 367 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio1 948 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,66 €
- Luku alueelta Kuopio 2
- Kuopio14,69 €
- Asukkaat
- 1 351
- −13,2 % vuodesta 2014
- Keski-ikä48,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 278 €
- +33,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 273 € kuukaudessa
- Kuopio25 390 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 18 %
- 663 taloudesta
- Kuopio45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 32 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Kuopio38 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Kuopio: 14,69 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 8,3 vuotta
- Kuopio: 11,1
- Bruttovuokratuotto
- 12,0 %
- Kuopio: 9,0 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 601–742 €
- Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
- Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani16/53
20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiKuopio 25 390 €Riistavesi 27 278 €20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €KurkimäkiVuokralla asuvat taloudet25/53
0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alueKuopio 45 %Riistavesi 18 %0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue16–34-vuotiaat36/53
7 %Viitaniemi45 %Etu-NiiralaKuopio 27 %Riistavesi 13 %7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala65 vuotta täyttäneet19/53
10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiKuopio 23 %Riistavesi 30 %10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %MustinlahtiLapsiperheet18/53
5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKuopio 18 %Riistavesi 22 %5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %KurkimäkiKorkea-asteen tutkinto25/53
10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiKuopio 38 %Riistavesi 32 %10 %Viitaniemi54 %JynkänmäkiTyöttömyys13/53
4 %Kurkimäki22 %SaarijärviKuopio 12 %Riistavesi 14 %4 %Kurkimäki22 %SaarijärviAsuntojen keskikoko27/53
50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²KaislastenlahtiKuopio 72,9 m²Riistavesi 94,9 m²50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 30 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).
RiistavesiKuopio
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).
- Riistavesi39 %32 %15 %
- Kuopio43 %25 %14 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset39 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset32 %
- Lapset 0–14 v.15 %
- Muut1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 48,0
- Kuopio: 43,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 14 %
- Kuopio: 12 %
- Talouden koko
- 2,0
- Kuopio: 1,8
- Asumisväljyys
- 47,3 m²
- Kuopio: 40,2 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
81 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 18 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).
- Riistavesi81 %18 %
- Kuopio54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto81 %
- Vuokra-asunto18 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (94,9 m² ja 72,9 m²).
- Riistavesi93 %
- Kuopio59 %40 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot6 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot93 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 39 % on yksinasuvia ja 22 % lapsiperheitä.
RiistavesiKuopio
- Yksinasuvat39 %, Kuopio 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Kuopio 17 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit1 %, Kuopio 6 %
- Lapsitaloudet22 %, Kuopio 18 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet3 %, Kuopio 4 %
- Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita35 %, Kuopio 52 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt43 %, Kuopio 30 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 94,9 m²
- Kuopio: 72,9 m²
- Asunnot
- 760
- Kesämökit
- 507
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 32 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).
- Riistavesi19 %47 %22 %
- Kuopio17 %37 %24 %13 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon19 %
- Ylioppilastutkinto2 %
- Ammatillinen tutkinto47 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 17 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Riistavesi17 %64 %19 %
- Kuopio21 %63 %17 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %17 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 27 278 €
- vuodessa, noin 2 273 € kuukaudessa
- Kuopio: 25 390 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 41 222 €
- vuodessa, noin 3 435 € kuukaudessa
- Kuopio: 34 696 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 32 %
- Kuopio: 38 %
Työpaikat
Alueella on 215 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (33 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 13 % työpaikoista (Kuopiossa 2 %).
Suurimmat toimialat
RiistavesiKuopio
- Terveys- ja sosiaalipalvelut33 %, Kuopio 25 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous13 %, Kuopio 2 %
- Rakentaminen12 %, Kuopio 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa10 %, Kuopio 10 %
- Hallinto- ja tukipalvelut8 %, Kuopio 9 %
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus6 %, Kuopio 5 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 215
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,16
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Kuopio: 0,44
Toimialaryhmät
- Riistavesi13 %15 %72 %
- Kuopio14 %83 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto13 %
- Jalostus15 %
- Palvelut72 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 13 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).