Asumisvalinta

Pulkonkoski-Saarinen

71680 · Kuopio · Pohjois-Savo

71680 Pulkonkoski-Saarinen

Alue lyhyesti

Alueella Pulkonkoski-Saarinen (71680) asuu 201 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (102,2 m² ja 72,9 m²). 92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 676 € vuodessa, noin 1 973 € kuukaudessa. Se on 7 % pienempi kuin Kuopiossa ja 10 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 37 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (62 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Korkea-asteen tutkinto

    16 %

    Kuopion 53 alueesta 3. pienin

    Kuopio 38 %

  • Opiskelijat

    3 %

    Kuopion 53 alueesta 5. pienin

    Kuopio 9 %

  • Asukkaat

    201

    Kuopion 53 alueesta 6. pienin

  • Vuokralla asuvat taloudet

    3 %

    Kuopion 53 alueesta 8. pienin

    Kuopio 45 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
201
−9,5 % vuodesta 2014
Keski-ikä49,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 676 €
+34,9 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 973 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
3 %
103 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
16 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Pulkonkoski-Saarinen1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: korkea-asteen tutkinto.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani38/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Pulkonkoski-Saarinen 23 676 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet46/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Pulkonkoski-Saarinen 3 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat32/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Pulkonkoski-Saarinen 14 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet23/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Pulkonkoski-Saarinen 28 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet28/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Pulkonkoski-Saarinen 18 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto51/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Pulkonkoski-Saarinen 16 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys15/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Pulkonkoski-Saarinen 13 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko19/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Pulkonkoski-Saarinen 102,2 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 28 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).

Pulkonkoski-SaarinenKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 32 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Pulkonkoski-Saarinen42 %32 %13 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset42 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat3 %
  • Eläkeläiset32 %
  • Lapset 0–14 v.13 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
49,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
2,0
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
52,3 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

92 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 3 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Pulkonkoski-Saarinen92 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto92 %
  • Vuokra-asunto3 %
  • Muu tai tuntematon5 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (98 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (102,2 m² ja 72,9 m²).

  • Pulkonkoski-Saarinen98 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot98 %
  • Muut rakennukset2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 37 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.

Pulkonkoski-SaarinenKuopio

  • Yksinasuvat37 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat1 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita41 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt41 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
102,2 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
121
Kesämökit
81

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 16 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %). Osuus on Kuopion alueista 3. pienin.

  • Pulkonkoski-Saarinen24 %59 %13 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon24 %
  • Ylioppilastutkinto1 %
  • Ammatillinen tutkinto59 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste13 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 23 % ja suurituloisimpaan 15 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Pulkonkoski-Saarinen23 %62 %15 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %23 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %15 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 676 €
vuodessa, noin 1 973 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
41 009 €
vuodessa, noin 3 417 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
16 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 37 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (62 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).

Suurimmat toimialat

Pulkonkoski-SaarinenKuopio

  • Maa-, metsä- ja kalatalous62 %, Kuopio 2 %
  • Rakentaminen14 %, Kuopio 7 %
  • Koulutus11 %, Kuopio 9 %
  • Teollisuus3 %, Kuopio 7 %
  • Kuljetus ja varastointi3 %, Kuopio 4 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut3 %, Kuopio 9 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
37
Työpaikkoja asukasta kohden
0,18
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Pulkonkoski-Saarinen62 %16 %22 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto62 %
  • Jalostus16 %
  • Palvelut22 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 35 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniPulkonkoski-SaarinenKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).