Asumisvalinta

Litmaniemi

71360 · Kuopio · Pohjois-Savo

71360 Litmaniemi

Alue lyhyesti

Alueella Litmaniemi (71360) asuu 148 ihmistä, alle 1 % Kuopion asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 35 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %). Kotitalouksista 32 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (100,8 m² ja 72,9 m²). 91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 26 154 € vuodessa, noin 2 180 € kuukaudessa. Se on 3 % suurempi kuin Kuopiossa ja suunnilleen sama kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 18 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (83 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).

Asukasmäärä on vähentynyt 20 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • 16–34-vuotiaat

    8 %

    Kuopion 53 alueesta 2. pienin

    Kuopio 27 %

  • Asukkaat

    148

    Kuopion 53 alueesta 4. pienin

  • Pientaloasunnot

    99 %

    Kuopion 53 alueesta 6. suurin

    Kuopio 40 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 367 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
13,66 €
Luku alueelta Kuopio 2
Kuopio14,69 €
Asukkaat
148
−20,4 % vuodesta 2014
Keski-ikä53,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 154 €
+61,7 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 180 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
5 %
74 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
24 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 367 € on hinta-alueelta Kuopio 2. Hinta vastaa 8,3 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,66 € kuukaudessa.

Neliöhinta

1 367 €

Luku alueelta Kuopio 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 41 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

13,66 €

Luku alueelta Kuopio 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Litmaniemi1 367 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,3 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
12,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
601–742 €
Luku alueelta Kuopio 2, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−3,3 %−3,9 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 2) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 8:stä: 16–34-vuotiaat.

  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani22/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Litmaniemi 26 154 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet34/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Litmaniemi 5 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat52/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Litmaniemi 8 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet10/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Litmaniemi 35 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet32/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Litmaniemi 18 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto37/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Litmaniemi 24 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys39/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Litmaniemi 9 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko20/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Litmaniemi 100,8 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 35 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Kuopiossa 23 %).

LitmaniemiKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 37 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Litmaniemi41 %37 %11 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset41 %
  • Työttömät4 %
  • Opiskelijat6 %
  • Eläkeläiset37 %
  • Lapset 0–14 v.11 %
  • Muut1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
53,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
9 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
2,0
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
52,0 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

91 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 5 % vuokralla (Kuopiossa 45 % vuokralla).

  • Litmaniemi91 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto91 %
  • Vuokra-asunto5 %
  • Muu tai tuntematon4 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Kuopiossa (100,8 m² ja 72,9 m²).

  • Litmaniemi99 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot0 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Kotitalouksista 32 % on yksinasuvia ja 18 % lapsiperheitä.

LitmaniemiKuopio

  • Yksinasuvat32 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit0 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet18 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt49 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
100,8 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
106
Kesämökit
457

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 24 % aikuisista, vähemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Litmaniemi24 %50 %18 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon24 %
  • Ylioppilastutkinto2 %
  • Ammatillinen tutkinto50 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste18 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 20 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Litmaniemi20 %59 %21 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %20 %
  • Keskimmäinen 60 %59 %
  • Ylin 20 %21 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
26 154 €
vuodessa, noin 2 180 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
50 126 €
vuodessa, noin 4 177 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
24 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 18 työpaikkaa, ja suurin toimiala on maa-, metsä- ja kalatalous (83 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (2 %).

Suurimmat toimialat

LitmaniemiKuopio

  • Maa-, metsä- ja kalatalous83 %, Kuopio 2 %
  • Rakentaminen11 %, Kuopio 7 %
  • Kuljetus ja varastointi6 %, Kuopio 4 %
  • Kaivostoiminta ja louhinta0 %, Kuopio 0 %
  • Teollisuus0 %, Kuopio 7 %
  • Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto0 %, Kuopio 0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
18
Työpaikkoja asukasta kohden
0,12
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Litmaniemi83 %11 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto83 %
  • Jalostus11 %
  • Palvelut6 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 20 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 62 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniLitmaniemiKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).