Asumisvalinta

Haapaniemi

70620 · Kuopio · Pohjois-Savo

70620 Haapaniemi

Alue lyhyesti

Alueella Haapaniemi (70620) asuu 2 109 ihmistä, 2 % Kuopion asukkaista. Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 26 % asukkaista. Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 31 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (63,1 m² ja 72,9 m²). 50 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 620 €, 17 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 8,5 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 24 048 € vuodessa, noin 2 004 € kuukaudessa. Se on 5 % pienempi kuin Kuopiossa ja 9 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 13 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 2 867 työpaikkaa, 1,36 jokaista asukasta kohden.

Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    1,36

    Kuopion 53 alueesta 2. suurin

    Kuopio 0,44

  • Yksinasuvat

    57 %

    Kuopion 53 alueesta 6. suurin

    Kuopio 49 %

  • Opiskelijat

    9 %

    Kuopion 53 alueesta 8. suurin

    Kuopio 9 %

  • Asuntojen keskikoko

    63,1 m²

    Kuopion 53 alueesta 9. pienin

    Kuopio 72,9 m²

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
1 620 €
−17,6 % vuodesta 2020
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
15,96 €
Luku alueelta Kuopio 1
Kuopio14,69 €
Asukkaat
2 109
−9,7 % vuodesta 2014
Keski-ikä45,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 048 €
+29,5 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 2 004 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
50 %
1 231 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
38 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 1 620 €, 17 % vähemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on laskenut 18 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

1 620 €

Postinumeroalue 70620
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 14 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,96 €

Luku alueelta Kuopio 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Haapaniemi1 620 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
8,5 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
11,8 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
651–790 €
Luku alueelta Kuopio 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,6 %−1,3 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 1) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue ei ole millään näistä 9 mittarista Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.

  • Kaksion neliöhinta8/13

    769 €Saarijärvi
    Kuopio 1 948 €Haapaniemi 1 620 €
    2 757 €Jynkänmäki
    769 €Saarijärvi2 757 €Jynkänmäki
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani35/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Haapaniemi 24 048 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet11/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Haapaniemi 50 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat14/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Haapaniemi 24 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet26/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Haapaniemi 26 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet39/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Haapaniemi 15 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto16/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Haapaniemi 38 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys14/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Haapaniemi 13 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko45/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Haapaniemi 63,1 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Ikärakenne on lähellä Kuopion keskitasoa: 16–34-vuotiaita on 24 % ja 65 vuotta täyttäneitä 26 % asukkaista.

HaapaniemiKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Eläkeläisiä on 29 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (25 %).

  • Haapaniemi40 %29 %12 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset40 %
  • Työttömät6 %
  • Opiskelijat9 %
  • Eläkeläiset29 %
  • Lapset 0–14 v.12 %
  • Muut3 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
45,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
13 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,7
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
37,7 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

50 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %).

  • Haapaniemi49 %50 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto49 %
  • Vuokra-asunto50 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 68 % on kerrostaloissa ja 31 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (63,1 m² ja 72,9 m²).

  • Haapaniemi68 %31 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot68 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot31 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 57 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

HaapaniemiKuopio

  • Yksinasuvat57 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat16 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet15 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita51 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt34 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
63,1 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
1 426
Kesämökit
10

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 38 % aikuisista, saman verran kuin Kuopiossa (38 %).

  • Haapaniemi19 %34 %22 %16 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon19 %
  • Ylioppilastutkinto9 %
  • Ammatillinen tutkinto34 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste22 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 17 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.

  • Haapaniemi21 %62 %17 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %21 %
  • Keskimmäinen 60 %62 %
  • Ylin 20 %17 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
24 048 €
vuodessa, noin 2 004 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 957 €
vuodessa, noin 2 496 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
38 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alue on työpaikka-aluetta: siellä on 2 867 työpaikkaa, 1,36 jokaista asukasta kohden.

Suurimmat toimialat

HaapaniemiKuopio

  • Terveys- ja sosiaalipalvelut19 %, Kuopio 25 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut11 %, Kuopio 9 %
  • Rakentaminen11 %, Kuopio 7 %
  • Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Kuopio 10 %
  • Kuljetus ja varastointi10 %, Kuopio 4 %
  • Teollisuus9 %, Kuopio 7 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 867
Työpaikkoja asukasta kohden
1,36
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Haapaniemi29 %71 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto0 %
  • Jalostus29 %
  • Palvelut71 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on vähentynyt 10 % vuodesta 2014, vaikka Kuopiossa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 30 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Kuopiossa.

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniHaapaniemiKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).