Asumisvalinta

Niirala-Huuhanmäki

70600 · Kuopio · Pohjois-Savo

70600 Niirala-Huuhanmäki

Alue lyhyesti

Alueella Niirala-Huuhanmäki (70600) asuu 3 372 ihmistä, 3 % Kuopion asukkaista. Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Kuopiossa 27 %). Osuus on Kuopion alueista 3. suurin. Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

Asunnoista 80 % on kerrostaloissa ja 20 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (60,7 m² ja 72,9 m²). 57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 384 €, 22 % enemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on Kuopion alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 9 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 12,4 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,96 € kuukaudessa.

Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 23 467 € vuodessa, noin 1 956 € kuukaudessa. Se on 8 % pienempi kuin Kuopiossa ja 11 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 11 % on työttömänä, saman verran kuin Kuopiossa (12 %). Alueella on 2 362 työpaikkaa, ja suurin toimiala on informaatio ja viestintä (30 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (4 %).

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014.

Sijoitus kaupungin alueiden joukossa

  • Opiskelijat

    19 %

    Kuopion 53 alueesta suurin

    Kuopio 9 %

  • 16–34-vuotiaat

    39 %

    Kuopion 53 alueesta 3. suurin

    Kuopio 27 %

  • Työpaikkoja asukasta kohden

    0,70

    Kuopion 53 alueesta 4. suurin

    Kuopio 0,44

  • Vuokralla asuvat taloudet

    57 %

    Kuopion 53 alueesta 6. suurin

    Kuopio 45 %

Tärkeimmät luvut

Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä

Kaksion neliöhinta
2 384 €
+8,7 % vuodesta 2020
Kuopio1 948 €
Kaksion vuokra / m²
15,96 €
Luku alueelta Kuopio 1
Kuopio14,69 €
Asukkaat
3 372
+0,9 % vuodesta 2014
Keski-ikä40,0
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 467 €
+33,4 % vuodesta 2014
vuodessa, noin 1 956 € kuukaudessa
Kuopio25 390 €
Suomi26 351 €
Vuokralla asuvat taloudet
57 %
1 968 taloudesta
Kuopio45 %
Suomi38 %
Korkea-asteen tutkinto
43 %
18 vuotta täyttäneistä
Kuopio38 %
Suomi36 %

Asumisen hinta

Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 384 €, 22 % enemmän kuin Kuopiossa keskimäärin. Neliöhinta on Kuopion alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 9 % vuodesta 2020.

Neliöhinta

2 384 €

Postinumeroalue 70600
Vanhat kerrostaloasunnot, 2025, 25 kauppaa

Vuokra / m² kuukaudessa

15,96 €

Luku alueelta Kuopio 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3

Kuopio: 14,69 €

Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²

Niirala-Huuhanmäki2 384 €Kuopio 1 948 €
1 271 € – 2 647 €Luku alueelta Kuopio, 2026 Q2
Hinta–vuokra-suhde
12,4 vuotta
Kuopio: 11,1
Bruttovuokratuotto
8,0 %
Kuopio: 9,0 %
Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
651–790 €
Luku alueelta Kuopio 1, 2026 Q3
Hoitovastike
4,55 €
Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
Muutos vuodessa
10 v5 vHinta−1,6 %−1,3 %Vuokra+1,0 %+1,0 %
Hintaindeksin (Kuopio 1) ja vuokraindeksin (Kuopio) keskimääräinen vuosimuutos

Lähde: Tilastokeskus

Neliöhinta asunnon koon mukaanYksiöKaksioKolmio+

Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.

Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täällä

Verrattuna kaupungin muihin alueisiin

Alue on Kuopion postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 2 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta, 16–34-vuotiaat.

  • Kaksion neliöhinta3/13

    769 €Saarijärvi
    Kuopio 1 948 €Niirala-Huuhanmäki 2 384 €
    2 757 €Jynkänmäki
    769 €Saarijärvi2 757 €Jynkänmäki
  • Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani40/53

    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 25 390 €Niirala-Huuhanmäki 23 467 €
    31 776 €Kurkimäki
    20 091 €Niuvaniemen Sairaala-alue31 776 €Kurkimäki
  • Vuokralla asuvat taloudet6/53

    0 %Jännevirta
    Kuopio 45 %Niirala-Huuhanmäki 57 %
    84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    0 %Jännevirta84 %Niuvaniemen Sairaala-alue
  • 16–34-vuotiaat3/53

    7 %Viitaniemi
    Kuopio 27 %Niirala-Huuhanmäki 39 %
    45 %Etu-Niirala
    7 %Viitaniemi45 %Etu-Niirala
  • 65 vuotta täyttäneet42/53

    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 23 %Niirala-Huuhanmäki 19 %
    52 %Mustinlahti
    10 %Niuvaniemen Sairaala-alue52 %Mustinlahti
  • Lapsiperheet41/53

    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue
    Kuopio 18 %Niirala-Huuhanmäki 15 %
    43 %Kurkimäki
    5 %Niuvaniemen Sairaala-alue43 %Kurkimäki
  • Korkea-asteen tutkinto9/53

    10 %Viitaniemi
    Kuopio 38 %Niirala-Huuhanmäki 43 %
    54 %Jynkänmäki
    10 %Viitaniemi54 %Jynkänmäki
  • Työttömyys27/53

    4 %Kurkimäki
    Kuopio 12 %Niirala-Huuhanmäki 11 %
    22 %Saarijärvi
    4 %Kurkimäki22 %Saarijärvi
  • Asuntojen keskikoko48/53

    50,7 m²Etu-Niirala
    Kuopio 72,9 m²Niirala-Huuhanmäki 60,7 m²
    122,4 m²Kaislastenlahti
    50,7 m²Etu-Niirala122,4 m²Kaislastenlahti

Asukkaat

Ikä

Nuoria aikuisia on paljon: 39 % asukkaista on 16–34-vuotiaita (Kuopiossa 27 %). Osuus on Kuopion alueista 3. suurin.

Niirala-HuuhanmäkiKuopio

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.

Pääasiallinen toiminta

Opiskelijoita on 19 % asukkaista, enemmän kuin Kuopiossa (9 %).

  • Niirala-Huuhanmäki43 %19 %20 %10 %
  • Kuopio43 %25 %14 %
  • Suomi43 %26 %15 %

  • Työlliset43 %
  • Työttömät5 %
  • Opiskelijat19 %
  • Eläkeläiset20 %
  • Lapset 0–14 v.10 %
  • Muut2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.

Keski-ikä
40,0
Kuopio: 43,0
Työttömät, osuus työvoimasta
11 %
Kuopio: 12 %
Talouden koko
1,7
Kuopio: 1,8
Asumisväljyys
35,9 m²
Kuopio: 40,2 m²

Kotitaloudet ja asunnot

Hallintaperuste

57 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Kuopiossa (45 %).

  • Niirala-Huuhanmäki43 %57 %
  • Kuopio54 %45 %
  • Suomi61 %38 %

  • Omistusasunto43 %
  • Vuokra-asunto57 %
  • Muu tai tuntematon0 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.

Asunnot

Asunnoista 80 % on kerrostaloissa ja 20 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Kuopiossa (60,7 m² ja 72,9 m²).

  • Niirala-Huuhanmäki80 %20 %
  • Kuopio59 %40 %
  • Suomi48 %50 %

  • Kerrostalot80 %
  • Omakoti-, pari- ja rivitalot20 %
  • Muut rakennukset1 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.

Kotitalouksien tyypit

Yksinasuvia on 54 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 15 %.

Niirala-HuuhanmäkiKuopio

  • Yksinasuvat54 %, Kuopio 49 %
  • Alle 35-vuotiaat yksinasuvat27 %, Kuopio 17 %
  • Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit9 %, Kuopio 6 %
  • Lapsitaloudet15 %, Kuopio 18 %
  • Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Kuopio 4 %
  • Yhden vanhemman taloudet4 %, Kuopio 4 %
  • Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita61 %, Kuopio 52 %
  • Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Kuopio 30 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.

Asuntojen keskipinta-ala
60,7 m²
Kuopio: 72,9 m²
Asunnot
2 144
Kesämökit
0

Koulutus ja tulot

Korkein tutkinto

Korkea-asteen tutkinto on 43 % aikuisista, enemmän kuin Kuopiossa (38 %).

  • Niirala-Huuhanmäki14 %18 %25 %24 %19 %
  • Kuopio17 %37 %24 %13 %
  • Suomi22 %36 %22 %13 %

  • Perusaste tai tuntematon14 %
  • Ylioppilastutkinto18 %
  • Ammatillinen tutkinto25 %
  • Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
  • Ylempi korkeakoulututkinto19 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.

Tuloryhmät

Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).

  • Niirala-Huuhanmäki28 %56 %16 %
  • Kuopio21 %63 %17 %
  • Suomi20 %60 %20 %

  • Suomen alin 20 %28 %
  • Keskimmäinen 60 %56 %
  • Ylin 20 %16 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.

Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
23 467 €
vuodessa, noin 1 956 € kuukaudessa
Kuopio: 25 390 €
Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 468 €
vuodessa, noin 2 456 € kuukaudessa
Kuopio: 34 696 €
Korkea-asteen tutkinto
43 %
Kuopio: 38 %

Työpaikat

Alueella on 2 362 työpaikkaa, ja suurin toimiala on informaatio ja viestintä (30 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Kuopiossa (4 %).

Suurimmat toimialat

Niirala-HuuhanmäkiKuopio

  • Informaatio ja viestintä30 %, Kuopio 4 %
  • Hallinto- ja tukipalvelut21 %, Kuopio 9 %
  • Julkinen hallinto ja maanpuolustus12 %, Kuopio 5 %
  • Terveys- ja sosiaalipalvelut11 %, Kuopio 25 %
  • Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta10 %, Kuopio 6 %
  • Taiteet, viihde ja virkistys5 %, Kuopio 2 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.

Työpaikat alueella
2 362
Työpaikkoja asukasta kohden
0,70
Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
Kuopio: 0,44

Toimialaryhmät

  • Niirala-Huuhanmäki97 %
  • Kuopio14 %83 %
  • Suomi20 %77 %

  • Alkutuotanto1 %
  • Jalostus2 %
  • Palvelut97 %

Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024

Kehitys vuodesta 2010

Asukasmäärä on pysynyt lähes ennallaan vuodesta 2014. Mediaanitulot ovat nousseet 33 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Kuopiossa (29 %).

Asukkaat

Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Käytettävissä olevat rahatulot, mediaaniNiirala-HuuhanmäkiKuopioSuomi

Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.

Naapurialueet

Määritelmät ja lähteet

Asukkaat
Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
Tulot
18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
Kotitaloudet
Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
Hinnat
Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
Vuokrat
Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
Pienet alueet
Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.

Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).